9-03-19
Powiat chojnicki. Potwierdzone zdarzenia – m.in. w gm. Czersk
NIE ODPUSZCZAJ, WIDZISZ ZAGROŻENIE
-ZAREAGUJ I ZAZNACZ NA KRAJOWEJ
MAPIE ZAGROŻEŃ

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie pomorskim funkcjonuje od połowy 2016 roku. Od tego momentu mieszkańcy naszego województwa jak i powiatu mogą na bieżąco informować Policję o zagrożeniach występujących w danym rejonie. Dzięki takiej współpracy wspólnie możemy wpływać na nasze  bezpieczeństwo w powiecie chojnickim. Dziękujemy za tak liczne odwiedzanie strony i owocną współpracę z mieszkańcami naszej społeczności. Zachęcamy do dalszego korzystania z tego  tak łatwo dostępnego narzędzia.

Na podstawie analiz, można śmiało stwierdzić, że narzędzie służące do kontaktu ze społeczeństwem spełnia swoje zadanie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzez którą nie tylko mieszkańcy województwa pomorskiego, ale również całego kraju mogą za pomocą telefonu lub interaktywnej strony współpracować z Policją. „Mapa” pomaga mundurowym w dotarciu do miejsc, które nie zawsze wymagają pilnej interwencji. Każdy mieszkaniec danej społeczności, dzięki kilku kliknięciom może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Można też sprawdzić czy w jego okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym.

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu chojnickiego zostało wprowadzonych 2434 zgłoszenia, z tego prawie 750 zostało potwierdzonych. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a konkretnie przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie w tej kategorii wpłynęło  około 880 zgłoszeń, z czego 226 zostało  potwierdzonych. Przykładem takich potwierdzonych zgłoszeń były informacje naniesione na mapę wskazujące na przekraczanie prędkości m.in. w Chojnicach przy ulicy Towarowej i Tucholskiej, na ulicy Starogardzkiej i Chojnickiej w Czersku, a także m.in. w Łęgu, Gutowcu oraz w licznych miejscach na terenie całego powiatu.

W trakcie weryfikacji zaznaczonych miejsc policjanci w ostatnim czasie ujawnili w tych miejscach kilkadziesiąt wykroczeń, właśnie związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, gdzie kierujący popełniający wykroczenie zostali ukarani mandatami lub pouczeni. Kolejne częste zgłoszenia w zakresie ruchu drogowego to nieprawidłowe parkowanie na terenie Chojnic, Czerska i Brus, a także w okolicznych wsiach tych miejscowości. Wiele zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: miejsc grupowania się małoletnich, złej organizacji ruchu drogowego,  niewłaściwej infrastruktury drogowej czy żebractwa.

Chojniccy policjanci zachęcają mieszkańców do dalszej współpracy i korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aby z niej skorzystać wystarczy kliknąć w link: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, znajdujący się w prawym rogu na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach (chojnice.policja.gov.pl), bądź wyszukać za pomocą przeglądarki internetowej. Następnie wybrać miejsce, które nas interesuje (za pomocą „+” umieszczonego w lewym dolnym rogu strony) i dodać zgłoszenie. Do zgłoszenia możemy dodać porę dnia, datę oraz krótki opis, a także plik (zdjęcie). Każdy sygnał to szybsze zapewnienie mieszkańcom porządku i bezpieczeństwa.

Dzięki dobrej współpracy z mieszkańcami oraz temu rozwiązaniu na mapach znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zagrożeń także na niższych szczeblach podziału terytorialnego, takich jak np. osiedli.

Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.  Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

KPP Chojnice

MAPA ZAGROŻEŃ - TUTAJ

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.