27-03-18
Czersk. Wystawa prezentuje martyrologię Kościoła Katolickiego na Kresach
Niedokończone Msze Wołyńskie – otwarcie wystawy

Dr Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału IPN 22 marca otworzył w czerskim liceum wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie”. Jego wykład był nie tyle opowieścią o zbrodniach UPA na Wołyniu w 1943, ile gawędą o tragizmie losów zwykłych ludzi wrzuconych w tryb „wielkiej historii” i ówczesnej polityki.

Wystawa prezentuje martyrologię Kościoła Katolickiego na Kresach, a jej tytuł nawiązuje do tragicznej niedzieli 11 lipca 1943 kiedy to atak na wiernych zgromadzonych na mszach w Porycku i innych miejscowościach Wołynia stał się hasłem do masowej rzezi Polaków i ich duchownych. Tragicznie przerwano msze, o których dokończenie w formie modlitwy za pomordowanych, apelują autorzy wystawy. Sama wystawa jest elementem akcji rozpoczętej w archidiecezji krakowskiej. Teraz ten apel tuż przed Świętami Zmartwychwstania dotarł do nas. „Dokończmy msze” – apelował Piotr Szubarczyk.

Wystawę zorganizowaną we współpracy ze Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” można obejrzeć w holu Liceum Ogólnokształcącego im. Wincentego Pola w Czersku do środy 28 marca 2018 roku. Zapraszamy.

mat. LO Czersk

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.