3-01-20
Gm. Czersk. Czytelnicy pytają: Jaki pomysł ma burmistrz Czerska?
Nocna i świąteczna opieka medyczna – brak lekarza

Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł w sprawie nocnej i świątecznej opieki medycznej w gm. Czersk . Przypomnijmy, w miniony weekend pacjenci z Czerska i okolic musieli szukać pomocy lekarza w Chojnicach. Okazało się, że w punkcie zlokalizowanym przy ul. Leśnej w Czersku, gdzie jest świadczona świąteczna i nocna opieka medyczna lekarza ponownie nie było. Oburzony zaistniałą sytuacją był nasz czytelnik, pisał, że to skandal (zobacz TUTAJ).

Po publikacji wspomnianego artykuł czytelnicy kierowali pytania do redakcji w przedmiotowym temacie. Pytali m.in. czy burmistrz ma pomysł, aby pomóc rozwiązać problem braku dostępności lekarza? Sugerowali, że może na przykład wesprzeć finansowo zatrudnienie lekarza, tak jak policję (dofinansowanie samochodu). Poprosiliśmy więc włodarza odniesienie się do tego pomysłu oraz przedstawienie działań jakie ewentualnie zamierza podjąć w kwestii usprawnienia możliwości korzystania z lekarza w nocy i święta na terenie Czerska.

- Nocna i świąteczna opieka medyczna dla mieszkańców gminy Czersk jest realizowana przez Szpital  Specjalistyczny w Chojnicach. Zadanie to finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach umowy na podstawowy system zabezpieczenia szpitalnego. Sytuacje losowe lekarzy oraz konieczność świadczenia usług wyjazdowych sprawiają, że przy dwóch zespołach lekarsko – pielęgniarskich zapewnienie ciągłości opieki nocnej i świątecznej nie zawsze jest możliwe. Z informacji przedstawionej przez dyrektora Szpitala wynika, że podstawowym problemem w ciągłości świadczenia usług jest zbyt mała obsada lekarska dla tej działalności. Jest to ogólnokrajowy problem. Lekarze nie chcą pracować w tym trybie. Z kolei dla Gminy priorytetem jest zapewnienie obsady lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w naszych przychodniach. Dyrektor SP ZOZ nieustannie poszukuje nowych lekarzy, oferta zawiera również zapewnienie mieszkania.  Oczywiście jeżeli pojawią się szanse na znalezienie lekarza dla obsługi nocnej i świątecznej w Czersku, to niezwłocznie  takie informacje przekażemy do Szpitala w Chojnicach – odpowiada Bogumiła Ropińska, zastępca burmistrza Czerska.

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.