26-03-20
Gm. Czersk. Odpowiedzi na pytania w serwisie gov.pl
Czytelnicy: Taka sytuacja stwarza zagrożenie,
a izolacja jest bez sensu

Czytelnicy sygnalizują, że wraz z osobami odbywającymi kwarantannę w jednym miejscu mieszkają domownicy, którzy w swobodny sposób mogą wychodzić na zewnątrz.  - Taka sytuacja stwarza zagrożenie, a izolacja jest bez sensu – uważają nasi rozmówcy.

Jak służby sanitarne rozwiązują powyższe kwestie?

Odpowiedzi na maila z PSSE Chojnice nie otrzymaliśmy. Za to na oficjalnej stronie gov.pl jest wpis (odpowiedź na jedno z wielu pytań)  pośrednio odnoszący się do przedstawionej sytuacji.

Zobacz gov.pl:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

„Warunki odbywania kwarantanny są zawsze ustalane indywidualnie, m.in. w zależności od tego, w jakich warunkach mieszka osoba poddana kwarantannie. Domownicy mogą nie być objęci kwarantanną, jeśli mieszkają w dużym domu i są w stanie zapewnić, że nie będą się spotykać z osobą poddaną kwarantannie. Inspektor sanitarny – graniczny lub powiatowy - decyduje indywidualnie w każdej sytuacji. Jeśli osoba poddawana kwarantannie takiego miejsca nie ma lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać. Jeśli dana osoba miała już kontakt z domownikami (definicja kontaktu opisana w odrębnym pytaniu), to może zaistnieć konieczność objęcia kwarantanną również ich. Jak wskazano powyżej taką decyzję podejmie właściwy inspektor sanitarny w zależności od sytuacji.”

(red)
fot. PUW w Gdańsku
 

Zobacz również:
Kwarantanna? Zobacz, na co możesz liczyć

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.