7-01-21
Powiat chojnicki. Ofiarą oszustów padli mieszkańcy gminy Czersk oraz Chojnic, stracili po kilkaset złotych
Kolejne oszustwa matodą "na Blika”

Policjanci ostrzegają przed oszustwami dokonywanymi metodą na „blika”. W ostatnich dwóch dniach kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli konta pokrzywdzonych. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Po raz kolejny policjanci z Czerska i Chojnic zostali w ostatnich dwóch dniach powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści, przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali do znajomych wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu Blik w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobienia przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Na czym polega oszustwo metodą na Blik? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu, nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder pomimo wielu apeli ze strony policji jest niestety nadal skuteczny dla przestępców . W ostatnich dniach ofiarą oszustów padli mieszkańcy gminy Czersk oraz Chojnic, którzy stracili w ten właśnie sposób po kilkaset złotych.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą Blik-a lub o przekazanie kodu Blik - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.