26-03-18
Powiat chojnicki. Kolejne akcje policji
„PASY” oraz „ALKOHOL i NARKOTYKI”
- podsumowanie

W miniony piątek, tj 23marca 2018 r. na terenie całego powiatu chojnickiego prowadzone były cykliczne działania policjantów ruchu drogowego o kryptonimie „Pasy” oraz „Alkohol i narkotyki”. Nasi funkcjonariusze kładą szczególny nacisk na przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku  jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania urządzeń do przewozu dzieci.

Ponadto policjanci cyklicznie prowadzą działania, mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu oraz po u życiu  środków działających podobnie do alkoholu. Podczas dynamicznej akcji kontroli stanu trzeźwości poddani zostali wszyscy zatrzymywani kierowcy, w uzasadnionych przypadkach kierowca był również sprawdzany testerem na zawartość narkotyków w organizmie.

Policjanci skontrolowali blisko 70 pojazdów, w tym zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących oraz 8 uczestników ruchu, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Nie trzeba nikomu przypominać, że nietrzeźwi kierowcy to plaga polskich dróg i przyczyna nieszczęść i tragedii w wielu polskich rodzinach. Bądźmy wobec tego rozsądni i szanując życie i zdrowie swoje i innych uczestników ruchu – nie wsiadajmy za kierownice po alkoholu i innych używkach. Z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które podczas jazdy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa, działania ukierunkowane na ujawnianie tych wykroczeń będą w dalszym ciągu kontynuowane.

 

POLICJANCI PRZEPROWADZĄ DZIAŁANIA „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

27 marca pomorscy policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący pojazdem silnikowym – rowerzysta.

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów, którzy korzystają z coraz lepszych warunków atmosferycznych i zastępują samochody rowerem podczas codziennych dojazdów do pracy. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask, który mimo że nie jest obowiązkowy, coraz częściej jest wykorzystywany przez cyklistów. Pieszy natomiast nie jest chroniony w żaden sposób. Całkowite oddzielenie ruchu pieszych od innych uczestników ruchu drogowego nie jest możliwe. Dlatego też przepisy ruchu drogowego oraz zdrowy rozsądek są jedynymi gwarantami bezpieczeństwa. Prawo dokładnie reguluje zasady poruszania się pieszych, rowerzystów oraz kierujących innymi pojazdami w obrębie przejść oraz przejazdów rowerowych. Mimo poprawy infrastruktury drogowej, nadal dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym. Pieszy, znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Niestety właśnie na przejściach dochodzi do największej ilości wypadków. Kierujący pojazdami silnikowymi nagminnie omijają pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Policjanci będą stanowczo reagować na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” należy spodziewać się większej ilości patroli ruchu drogowego, które zwrócą szczególną uwagę na miejsca w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń.

Przypominamy także, że poza obszarem zabudowanym, pieszy jest zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych. Jest to bardzo istotny czynnik wpływający na widoczność. Nawet niewielki odblask może uratować życie.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.