16-01-19
Region. Uroczystości pogrzebowe zaczną się już w czwartek. Szczegóły pogrzebu
Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej


Paweł Adamowicz

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaplanowano na godz. 12.00 w sobotę 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Tam też spoczną prochy prezydenta. Jednak uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek.

O szczegółach ceremonii na specjalnej konferencji prasowej poinformowały władze Gdańska. – Dziękuję wszystkim za wyrazy solidarności, wsparcia i dobroci – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. – Mam wrażenie, że testament Pawła Adamowicza już się wypełnia. Wszyscy, którzy są dla siebie dobrzy, wspierają się w tych trudnych chwilach powodują, że testament ten powoli się już dzieje – dodała.


Czwartek, 17 stycznia

-    15.00 uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska

-    17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem prezydenta. Mieszkańcy Gdańska przez dobę będą mogli żegnać Pawła Adamowicza. W ECS wyłożona jest także księga kondolencyjna.

 

Piątek, 18 stycznia

-    17.00 uroczysty przemarsz z ECS do bazylki Mariackiej, gdzie wieczorem odbędzie się msza św. Trumna z ciałem prezydenta będzie wystawiona do północy.

 

Sobota, 19 stycznia

-    7.00 otwarcie bazyliki Mariackiej dla mieszkańców, którzy będą chcieli pożegnać Pawła Adamowicza.

-    12.00 msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Prochy prezydenta Gdańska spoczną w bazylice Mariackiej.


Władze miasta apelują o korzystanie z komunikacji miejskiej, która w piątek i w sobotę w Gdańsku będzie bezpłatna. Rodzina Pawła Adamowicza prosi, aby zamiast kwiatów i zniczy wpłacać pieniądze na Hospicjom im. ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. We wszystkich miejscach, w których będzie żegnany prezydent, będą wolontariusze z puszkami.

Uroczystość pogrzebowa w sobotę będzie transmitowana na telebimach ustawionych w różnych miejscach. Ich lokalizacje dopiero poznamy.

Rodzina zmarłego prezydenta bardzo prosi o nieskładanie kondolencji.

Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego


W uroczystościach pogrzebowych weźmie również udział Przemysław Biesek – Talewski, burmistrz Czerska.

Zobacz również:
Plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (konferencja prasowa, gdansk.pl) -
TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.