6-11-20
Powiat chojnicki.  W szpitalu występują problemy organizacyjne
Pediatria będzie drugim
oddziałem COVID w chojnickim szpitalu


Do tej pory pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, u których wykrywano zakażenie koronawirusem izolowani byli na oddziale okulistycznym. Ten szybko się jednak zapełnił. W związku z czym zaadoptowana pod COVID-19 zostanie także pediatria.


W pomieszczeniach dotychczasowego Oddziału Pediatrii chojnickiego szpitala będą leczeni pacjenci zarażeni koronawirusem.   |  fot. A. Zajkowska


Wymagający hospitalizacji pacjenci, u których na etapie przyjmowania lub w trakcie pobytu w szpitalu diagnozowano także COVID-19 (lub wykrywano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2), leczeni byli na oddziale okulistycznym. To tam, kilka miesięcy temu utworzono oddział tzw. covidowy. Do dyspozycji jest tam 11 łóżek.

Do 20 listopada, na prośbę wojewody pomorskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, powstanie jeszcze jeden taki segment. - Będzie to pediatria, a dla pacjentów zaopatrzonych zostanie 20 łóżek - informuje Marek Szczepański. Trwają prace przygotowawcze do tego tematu. Pierwotnie drugi covidowy odział miał być gotowy na 9 listopada, ale, jak podaje starosta chojnicki, „ze względów organizacyjnych i technicznych, nie uda go się zrealizować”.

- Wystąpiliśmy o prolongatę terminu żeby to był 20 listopada bieżącego roku - wyjaśnia włodarz. - Szpital ogranicza też planowe przyjęcia. Tylko pacjenci onkologiczni będą na bieżąco przyjmowani. Pozostali chorzy, którzy nie potrzebują pilnej interwencji będą zawieszani. To też jest taki apel Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby ograniczać ryzyko zarażenia tych pacjentów koronawirusem.

- W związku z tym, że zwiększa się na oddziałach ilość pacjentów z COVID-19, w szpitalu występują też problemy organizacyjne. Są tam potrzebne większe ilości personelu, jeśli chodzi o pielęgniarki i o lekarzy - wyjaśnia Marek Szczepański. Ponadto obiekt musi być zostać dostosowany do warunków izolacji, np. tworząc śluzy.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.