5-09-19
Powiat chojnicki. Starosta: Mamy ambitne plany
Pięć procent podwyżki

Pracownicy chojnickiego starostwa oraz jednostek podległych powiatowi mogą liczyć w nowym roku na pięcioprocentową podwyżkę wynagrodzeń.


Pracownicy starostwa i jego jednostek dostaną pięcioprocentową podwyżkę.   |  fot. ilustracyjne

Jak tłumaczy starosta Marek Szczepański, trwa konstruowanie budżetu na przyszły rok i niestety samorządowcy wciąż muszą liczyć się z wieloma niewiadomymi. Dotyczy to głównie wpływów do budżetu danego samorządu chociażby z podatków i PIT-u.

- Zmniejszenie PIT z 18 na 17 procent, wzrost kosztów uzyskania przychodów, zerowa stawka PIT dla osób do 26 roku życia, planowane zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS, a więc niższa podstawa opodatkowania, podwyżki dla nauczycieli – to wszystko spowoduje, że w kieszeniach mieszkańców zostanie więcej pieniędzy i to dobra wiadomość, ale zła jest taka, że o wiele mniej trafi do budżetu miasta, gminy czy powiatu. Nie wiemy nawet, jaka będzie to skala, a to my remontujemy szkoły, drogi i inwestujemy – mówi Marek Szczepański.

- Na dziś nie wiemy nawet, o ile zwiększą się nam wydatki oświatowe, bo nie ma informacji czy subwencja państwa w pełni zaspokoi zaplanowane podwyżki nauczycieli i dodatki za wychowawstwo. Na wynagrodzenia nauczycieli już dopłacamy 4 mln zł, a to może nie być wszystko. Do tego dochodzą problemy ze szpitalem. - A mamy ambitne plany, dostajemy środki na budowę dróg, ale sami musimy włożyć jako samorządy po kilka milionów złotych – dodaje Szczepański.

Mimo niepewności pracownicy starostwa oraz jednostek podległych mogą w nowym roku liczyć na 5 proc. podwyżki. - Dajemy podwyżkę procentową, gdyż tak jest uczciwie. Gdybyśmy dali przykładowo po 100 zł każdemu, to dla jednego byłoby to np. 3 a dla innego 5 proc. podwyżki. A tak każdy dostanie 5 proc. - dodaje Szczepański.

(olo)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.