28-03-18
Powiat chojnicki. Niektóre obietnice bez pokrycia
Po nawałnicy. Dostaną pół boiska…

Po nawałnicy przedstawiciele rządu z minister edukacji na czele (na zdjęciu na pierwszym planie) dali mieszkańcom Nowej Cerkwi w gm. Chojnice nadzieję, że w podziękowaniu za pomoc potrzebującym harcerzom dostaną ładne boisko wielofunkcyjne typu gminna jaskółeczka.


Kilka miesięcy temu społeczność szkoły w Nowej Cerkwi poprosiła o pomoc w budowie boiska przy szkole. Jak się okazało, rząd zbuduje jedną połowę boiska.   |  fot. (olo)

Przedstawiciele rządu po fali krytyki po sierpniowej nawałnicy kilkukrotnie w błysku fleszy i przy udziale telewizyjnych kamer pojawili się w naszym regionie. Prawie za każdym razem przyjeżdżali z obietnicami. Jak się okazuje, niektóre były bez pokrycia. Jak chociażby ta, że rząd poniesie koszty budowy małego boiska wielofunkcyjnego typu jaskółeczka przy szkole w Nowej Cerkwi. Przypomniał o tym wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

Miejsce to nie było wybrane przypadkowo, gdyż właśnie w tej szkole znaleźli schronienie  harcerze z obozu koło Suszka. W tej szkole zaopiekowano się harcerzami jak własnymi uczniami. Stąd odbierali ich rodzice, w tej szkole była też minister edukacji, był też wojewoda, kurator oświaty, poseł…. Minister Anna Zalewska dała miejscowej społeczności nadzieję na pokrycie kosztów budowy małego boiska przy szkole.

– Dostaliśmy teraz odpowiedź, że ze względów formalno - prawnych boisko nie może być przez rząd sfinansowane. Jest za to deklaracja pokrycia połowy kosztów z rezerwy Ministerstwa Edukacji. Wysłaliśmy teraz do pani minister pismo z prośbą, aby ustosunkowała się do tamtej deklaracji – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Oczywiście szkoła i gmina chcą skorzystać i z 50 proc. dofinansowania z Ministerstwa Edukacji, ale w takim przypadku ta inwestycja zostanie odłożona na 2019 rok, by jeszcze dołożyć do tej budowy pieniądze z innej puli - tj. 30 proc. z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Łącznie uda się pozyskać 80 proc. kosztów.

Tekst i fot. (olo)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.