9-07-18
Czersk. Jazda pod wpływem alkoholu może być przyczyną tragedii – policja apeluje o rozsądek
Pod wpływem alkoholu, dodatkowo
z zakazem prowadzenia pojazdów


Blisko promil alkoholu miał w organizmie kierujący, którego w miniony piątek  zatrzymali do kontroli policjanci z Komisariatu Policji w Czersku. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że mężczyzna ma czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Kierującemu na „podwójnym gazie” za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony piątek (6.07) kilka minut po godzinie 19:00 w miejscowości Złotowo gm. Czersk, policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego czerskiego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Volkswagen Golf. Od kierującego 33-latka wyczuwalna była silna woń alkoholu – badanie wykazało, że mężczyzna ma w organizmie blisko promil alkoholu. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec powiatu tucholskiego ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W związku z popełnionymi przestępstwami, mężczyźnie grożą surowe konsekwencje karne i finansowe.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.