26-11-20
Powiat chojnicki. Policjanci ostrzegają - nie daj się oszukać cyberprzestępcom metodą na BLIKA
Podszyli się pod mieszkanki pow. chojnickiego
(m.in. z gm. Czersk) i...  wyłudzili pieniądze


Wczoraj (25.11) policjanci z Chojnic i Czerska po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.


Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych. W korespondencji zwracali się z prośbą o opłacenie zamówionego przez nich towaru. Oszuści deklarowali, że pożyczone pieniądze oddadzą pokrzywdzonym wieczorem przelewając im na konto. Tacy przestępcy często też kontaktując się z wytypowanymi właścicielami kont na portalach społecznościowych tłumaczą się chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Niestety pomimo wielu apeli ze strony policjantów, sprawcy nadal wykorzystują łatwowierność i chęć pomocy bliskim osobom które udostępniają kody Blik w celu pożyczenia gotówki swoim krewnym, czy znajomym. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu, albo zapłacić za zakupy przez Internet. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie robią to bez żadnego zastanowienia.

Właśnie wczoraj (25.11) w taki sposób konta internetowego komunikatora dwóch mieszkanek powiatu chojnickiego, w tym jednej z gm. Czersk, zostały wykorzystane przez przestępców, a ich znajomi stracili łącznie 3,5 tysiąca złotych.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.