5-03-19
Powiat chojnicki. Jedno zgłoszenie z gm. Czersk
Policja apeluje – uwaga nowa metoda
oszustów grasujących na Facebooku

Transakcje przez Internet to coraz popularniejsza forma robienia zakupów, z której z roku na rok korzysta coraz więcej Polaków. Niestety Internet to także miejsce gdzie działają nieuczciwi kontrahenci chcący szybko wzbogacić się kosztem innych. Pamiętajmy więc o ostrożności w sieci, nie dajmy się oszukać. W ostatnich kilku dniach chojniccy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia (jedno z terenu gm. Czersk) dotyczące nowej metody oszustw internetowych, gdzie pokrzywdzeni stracili swoje oszczędności z konta bankowego klikając link przez który chcieli zapłacić za przesyłkę.

Do jednostek policji na terenie powiatu chojnickiego zgłosili się pokrzywdzeni, którzy  zawiadomili o oszustwie. Oszukane osoby  na jednym z portali społecznościowych na stronie ogłoszeń chcieli zakupić rower dziecięcy, który sprzedający chciał oddać tylko za opłacenie przesyłki. Kupujący początkowo skontaktowali się ze sprzedającym za pomocą komunikatora, gdzie ustalili, że rower  może zostać przekazany kupującemu po opłaceniu przesyłki kurierskiej. Sprzedający prosił, aby przesłać adres, gdzie ma zostać dostarczona przesyłka oraz numer telefonu , gdzie przekaże sms-em dane firmy kurierskiej do przelewu. Po przekazaniu tych danych, kupujący otrzymali wiadomość sms-em z numerem przesyłki oraz linkiem przez który kupujący miał dokonać płatności. Po otworzeniu załączonego linku na stronie firmy kurierskiej uruchomiła się aplikacja banku w którym kupujący posiadał konto i po połączeniu doszło do zablokowania konta bankowego o czym zostali oszukani klienci powiadomieni przez bank sms-em. Po sprawdzeniu przez pokrzywdzonych kont bankowych okazało się, że stracili oni w ten sposób ponad 7 tys. złotych.

Policjanci przestrzegają przed niejasnymi sytuacjami i prośbami, a także okazjonalnymi zakupami które otrzymujemy za pośrednictwem portali społecznościowych. Wszystkie operacje, które wykonujemy na komputerze czy telefonie powinny być dla nas zrozumiałe i jasne. Czasem lepiej odmówić kliknięcia w nieznany link, a w ten sposób połączenia się z bankiem niż zlecić operacje bankowe i stracić pieniądze. Oszuści posuwają się co rusz do nowych metod po to właśnie by wyłudzać pieniądze.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.