13-01-21
Powiat chojnicki. KOMUNIKAT POLICJI
Przed nami kolejne dni z opadami śniegu - pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze i odpowiednim przygotowaniu samochodów

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg chojniccy policjanci regularnie sprawdzają stan techniczny pojazdów, mierzą prędkość i zwracają szczególną uwagę na konieczność dostosowania prędkości i stylu jazdy do zmieniających się warunków na drodze.

W przypadku rażących zaniedbań zagrażających bezpieczeństwu policjanci podejmują stanowcze i zdecydowane działania. Wszystko po to, by na drogach było bezpiecznie. W tym trudnym okresie zimowym przypominamy także o obowiązku właściwego odśnieżenia samochodów przed włączeniem się do ruchu. Chodzi o bezpieczeństwo nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wielu kierowców jedynie odgarnia śniegu z szyb, zapominając o dachu czy plandekach samochodów dostawczych. Za takie zaniedbanie grozi mandat karny do 500 zł.

Każdego dnia policjanci z powiatu chojnickiego dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Niestety pomimo, że na drogach z uwagi na opady jest ślisko, to stróże prawa reagując  wystawiają mandaty kierowcom, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, a tym samym ryzykują bezpieczeństwo własne jak i innych użytkowników drogi. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze w warunkach zimowych pamiętajmy o wymianie opon. Warto również wymienić płyn w spryskiwaczu, który później pomimo niskich temperatur pozwoli nam na skuteczne oczyszczenie przedniej szyby i poprawę widoczności.

Przypominamy i apelujemy do kierowców, że nawet najlepiej przygotowane do zimy auto nie uchroni nas od wypadku jeśli sami nie zadbamy o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym,  aby zawsze utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Starajmy się przewidywać zachowania innych uczestników ruchu. Musimy liczyć się z tym, że ktoś jadący przed nami może gwałtownie zahamować lub na jezdnię wbiegnie nam dziecko.

W okresie zimowym niestety, na drogach spotkać można pojazdy, których wygląd może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest zły stan techniczny, lecz zalegający na nich śnieg. Zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem nawet do 500 zł.

KPP Chojnice
fot. ilustracyjne

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.