9-02-21
Powiat chojnicki. Sezon grzewczy trwa
Policjanci apelują o ostrożność oraz zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed skutkami ognia oraz zatrucia czadem

Za oknem mroźna i śnieżna zima. Na terenie kraju dochodzi do licznych pożarów budynków mieszkalnych spowodowanych nieprawidłowym eksploatowaniem urządzeń grzewczych . Policjanci przestrzegają, że w tym trudnym okresie wzrasta również zagrożenie zatrucia czadem. Pamiętajmy, aby sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach i niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki wiążą się z ogromnym ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla. Funkcjonariusze apelują o ostrożność oraz zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed skutkami ognia oraz zatrucia czadem.

Temperatura za oknem już od kilku dni na termometrach wskazuje poniżej zera. Bardzo chłodne dni zmuszają wielu mieszkańców do ogrzewania swoich mieszkań i domów. W rozpoczętym sezonie grzewczym w swoim gospodarstwie domowym zadbajmy przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają co należy zrobić, aby nie narazić siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

W pierwszej kolejności należy dokonać kontroli urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym, takim jak: drewno węglowe, paliwo gazowe - propan - butan oraz ziemne i paliwo płynne. Należy pamiętać, że kontrolę mogą przeprowadzić tylko i wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Ponadto funkcjonariusze przypominają, że należy sprawdzić także przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe oraz instalację elektryczną i gazową. - Zwróćmy uwagę na właściwą eksploatację butli propan - butan. Pamiętajmy, że w budynku zasilanym gazem ziemnym zabronione jest użytkowanie gazu w takiej postaci.

Warto także wyposażyć pomieszczenia w czujki tlenku węgla i czujki dymowe. Takie niewielkie i niedrogie urządzenia mogą uratować nawet życie. Jak wyjaśniają eksperci w dziedzinie pożarnictwa, podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie, do którego może dojść w sytuacji, gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i zabraknie właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego też przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Policjanci apelują o ostrożność i zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Policjanci radzą również, aby zachować porządek w obrębie pieca i nie składować paliwa stałego, czyli drewna, węgla i papieru, bezpośrednio przy piecach, bo to najczęściej jest przyczyną pożarów. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się ogniem otwartym.

Przestrzeganie tych kilku zasad niejednokrotnie może uratować życie.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.