5-12-20
POMORSKIE. List otwarty
Pomorscy samorządowcy za porozumieniem
w sprawie budżetu UE. Napisali list do obywateli

Członkowie stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” wystosowali list otwarty do obywateli Unii Europejskiej, w którym odnoszą się do zapowiadanego przez Rząd RP weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE oraz ustanowienia Funduszu Odbudowy. Przypominają, że postawienie weta w stosunku do rozporządzenia o budżecie oznacza „zamrożenie” planowanych i realizowanych już inwestycji, zmieniających życie i otoczenie każdego mieszkańca UE, niezależnie od przekonań, wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania.

Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej jest formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego i efektywnego rozwoju Województwa Pomorskiego. Pełna treść pisma na dole strony.
Polacy chcą być obywatelami Unii Europejskiej

W liście czytamy, m.in.: “Jesteśmy świadkami emocjonalnej dyskusji na temat zapowiadanego przez Rząd RP weta wobec rozporządzenia dotyczącego Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej oraz ustanowienia Funduszu Odbudowy. Jednocześnie obserwujemy pojawiające się z coraz większą siłą niedopowiedzenia, czy wręcz jawne przekłamania odnoszące się nie tylko do samego budżetu, ale również zasad funkcjonowania Unii Europejskiej i relacji między Unią a jej członkami”.

Autorzy dokumentu przypominają, że przynależność do struktur unijnych przełożyła się na bezprecedensowy skok rozwojowy naszego kraju, a Polacy zdają sobie sprawę z wielorakich korzyści dostępu do wspólnego rynku, swobody przemieszczania się, w tym podejmowania nauki i pracy za granicą, na równych zasadach z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

Pod listem podpisało się dziewiętnastu samorządowców, m.in. marszałek Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu, burmistrzowie Pucka, Lęborka, Pruszcza Gdańskiego Ustki, Chojnic i Rumi, starostowie pomorskich powiatów i wójtowie gmin, a także przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności i Agencji Rozwoju Pomorza.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Treść listu:Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.