15-02-18
Region. Już teraz można starać się o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej
Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich spotkał się dziś z komandorem Tomaszem Laskowskim, dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i pułkownikiem Andrzejem Płochą, szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. Formowana właśnie pomorska brygada WOT liczyć ma docelowo ok. 2,5 tysiąca żołnierzy. Planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty w Malborku, Słupsku i Kościerzynie, które będą podlegały dowództwu brygady w Gdańsku.


Jak poinformował kmdr Tomasz Laskowski - pierwsze szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (TSW) planowane są na ostatni kwartał 2018 roku.

Już teraz można starać się o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej, wszyscy chętni powinni zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie otrzymają więcej informacji.

Przypomnijmy, że budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolono już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.
Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

kmdr Tomasz LASKOWSKI, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Uzbrojenia i Lotnictwa, uczestnik misji poza granicami kraju, ukończył kurs planowania operacyjnego Joint Special Operations University w USA oraz cykl kursów zarządzania kryzysowego w NATO School Oberammergau, dotychczasowy zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej FORMOZA.

mat. Pomorski Urząd Wojewódzki

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.