20-11-19
Region. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące
POMORSKI SANEPID – 21 listopada Światowy
Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych  z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym – ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 29%, wśród kobiet 20%.

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?
Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Co się dzieje w naszym organizmie po rzuceniu palenia?
    w ciągu 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno obniży się, ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy;

-    w ciągu 8 godzin ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się;

-    po 24 godzinach występuje mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego;

 -   po 48 godzinach powróci prawidłowe funkcjonowanie zmysłów smaku i węchu;

 -   od 2 tygodni do 3 miesięcy wzmocni się układ krążenia i poprawi się kondycja fizyczna;

-    od 1 do 9 miesięcy zwiększy się wydolność układu oddechowego, ustąpią duszności, kaszel, zmęczenie;

-    po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się  o połowę również mniejsze będzie ryzyko wystąpienia udaru mózgu;

-    po 15 latach ryzyko zachowania na raka płuc będzie porównywalne jak u osoby nigdy niepalącej. 

Już dziś rzuć palenie a Twój organizm rozpocznie proces oczyszczania i regenerowania!

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku

Źródło:

http://jakrzucicpalenie.pl/po-co-rzucic-palenie/

https://gis.gov.pl/zdrowie/postawy-polakow-do-palenia-tytoniu-raport-2017

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.