10-05-19
Region.  Szkolenia, warsztaty i pomorska sieć liderów
Pomorskie samorządy
nauczą się pomagać imigrantom

Na Pomorze przybywa coraz więcej osób spoza Polski. To głównie Ukraińcy, ale i Białorusini czy Gruzini. Wszyscy mają styczność z urzędnikami. Fundacja Parasol i Stowarzyszenie PORT naucz urzędników jak pomóc imigrantom w integracji z mieszkańcami regionu.


Fot.Aleksander Olszak


Umowę na realizację projektu podnoszenia kompetencji jednostek samorządu terytorialnego podpisała 6 maja 2019 r. Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenia PORT i Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol.

Dla integracji imigrantów
Projekt realizowany będzie w 11 powiatach województwa pomorskiego. – To ważne, ale i trudne wyzwanie. Warto wiedzieć, że aż 55 proc. przyjeżdżających na Pomorze obcokrajowców chce u nas zostać na stałe. Trzeba okazywać im otwartość, stwarzać im korzystne warunki, by rzeczywiście z nami pozostali. Nie mam wątpliwości, że Pomorzanie tę otwartość w sobie mają – zaznaczyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Realizując ten projekt, zmierzamy do trwałego podniesienia kompetencji gmin i powiatów z terenu naszego województwa na rzecz integracji imigrantów. Chcemy, by imigranci zostali włączeni w życie lokalnych społeczności, a także umocnieni na lokalnych rynkach pracy. Chcemy, aby czuli się częścią naszego społeczeństwa – dodała Kapała-Sokalska. 

Sieć liderów
W ramach projektu będą między innymi organizowane warsztaty dla pracowników urzędów pracy czy ośrodków pomocy społecznej. – Chcemy budować sieć liderów. Liderów, którzy będą wskazywać innym pracownikom jednostek samorządu terytorialnego dobre praktyki. Ale również mówić o złych nawykach, które trzeba wyeliminować – powiedział Krzysztof Wirkus z Fundacji Parasol. Liderzy będą również pełnić funkcję przewodników dla imigrantów wspomagać ich w integracji z mieszkańcami regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.