9-08-22
POMORSKIE. Kartuzy, Tczew i Kościerzyna
Weekend z wojskiem. Zapraszamy na pikniki!

Pomorskie pikniki wojskowe, w tym roku, odbędą się w Kartuzach, Tczewie i Kościerzynie. Weekend z wojskiem czyli 13, 14 i 15 sierpnia - organizowany w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej - to nie tylko pokazy sprzętu i uzbrojenia, ale też punkty rekrutacyjne, występy orkiestr, wojskowa grochówka, a nawet „kino frontowe” z najlepszymi polskimi filmami wojennymi ostatnich lat. Zapraszamy!

W każdym z tych miejsc będzie działał punkt rekrutacyjny i nowy rodzaj służby – Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwości wstąpienia do wojska, które w przypadku Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oferuje 4.600 zł od pierwszego dnia służby.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej
15  sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W  bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

15 sierpnia to także święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

PUW Gdańsk





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.