29-04-20
Powiat chojnicki. Decyzja wojewody
Ponad 160 wymazów zostanie pobranych
w chojnickim DPS-ie

Testy na obecność koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach mają zostać wykonane jeszcze w tym tygodniu. Wymazy pobrane będą od ponad 100 pensjonariuszy, tylu aktualnie przebywa w ośrodku, oraz od 63 pracowników.


O sytuacji w DPS-ie poinformował podczas wczorajszej (28.04.), zdalnej konferencji prasowej starosta Marek Szczepański.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

Jak informuje starosta chojnicki, odkąd wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a potem stan epidemii, Dom Pomocy Społecznej w Chojnicach pracuje w systemie tygodniowym. - Pracownicy przez 24 godziny są w DPS-ie. Po tygodniu następuje wymiana załogi - mówi Marek Szczepański. Decyzję o przyjęciu takiego rozwiązania podjął personel placówki. - Wielki ukłon w ich kierunku, za to, że poświęcają swoje życie prywatne i praktycznie mieszkają, i jednocześnie pracują, w DPS-ie cały tydzień - dodaje starosta.

Będą testy
Do tej pory w ośrodku nie było przypadku osoby zakażonej COVID-19. Mimo to, profilaktycznie, jeszcze w tym tygodniu sanepid pobierze wymazy do badań zarówno od wszystkich podopiecznych, jak i od personelu. Jest to łącznie ponad 160 osób. - Taka jest decyzja wojewody pomorskiego, podjęta wspólnie z inspektorem sanitarnym. Mamy nadzieje, że testy w placówce będą się co jakiś czas, cyklicznie powtarzały, bo tylko wtedy mają one największy sens - komentuje starosta.

Jest też apel do wojewody Dariusza Drelicha, by nowo przyjętą regułą było wykonywanie testu każdemu nowoprzyjętemu podopiecznemu placówki przy ulicy Leśnej. Ma to zapobiec ewentualnym, przyszłym zarażeniom pensjonariuszy. - Nasz DPS jest specyficzny. Nie mamy w nim tylko i wyłącznie starszych osób. Jest on też przeznaczony dla chorych psychicznie. A przecież może być tak, że przyjdzie do ośrodka młody człowiek, który będzie zakażenie przechodził bezobjawowo. Dlatego jestem zdania, że nowoprzyjęci mieszkańcy placówki powinni mieć wyniki aktualnych testów na koronawirusa - argumentuje Marek Szczepański.

Wsparcie potrzeb
Marszałek woj. pomorskiego przekaże na doposażenie Domów Pomocy Społecznej, w swoim województwie, 10 mln zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z kolei rozdysponuje pomiędzy ośrodki o tym profilu, w całym kraju- 20 mln zł.

Anna Zajkowska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.