5-07-18
Region.  Ostatni klienci dostaną listy do końca sierpnia
Ponad milion Pomorzan dostanie list z ZUS

Każdy kto odłożył choćby przysłowiowy 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Warto do niej zajrzeć, by sprawdzić zgromadzone składki i wyliczoną hipotetyczną emeryturę.


ZUS zgodnie z ustawą rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Na Pomorzu otrzyma ją ponad milion ubezpieczonych. Ostatni klienci dostaną listy do końca sierpnia.   |  fot. ilustracyjne

IOSKU to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2017 r. Otrzymają ją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka. Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie  w ZUS.

Członkowie OFE dowiedzą się ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego. W IOSKU wskazano także jak miesiąc po miesiącu wyglądał wpływ składek emerytalnych w całym 2017 r. Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy na koncie są odprowadzone składki od wszystkich umów o pracę, czy zlecenia. Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się  o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat.

Dodatkowe dwa warianty uwzględniają także składki z subkonta w ZUS. Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Np. przedsiębiorcy korzystający z „ulgi na start”, czy „małego ZUS” muszą  pamiętać, że w tym czasie nie odkładają na swoją emeryturę lub odkładają mniej. Mają jednak wybór, czy skorzystają z takiej preferencji.

W IOSKU, obok  kwot i obliczeń jest także informacja o tym jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki. Cała Informacja pisana jest przystępnym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje. Osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) nie dostaną  IOSKU, gdyż dostęp do danych zawartych w piśmie mają cały czas on- line.

Krzysztof Cieszyński

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.