28-05-10
Gm. Czersk. Nowy pojazd powinien przyjechać do Rytla w drugiej połowie roku
Ponad pół miliona złotych dofinansowania
na wóz dla OSP w Rytlu

– Dotacje w takiej wysokości praktycznie się nie zdarzają. Bardzo się cieszymy, że udało się pozyskać pieniądze na zakup wozu strażackiego dla OSP w Rytlu – mówi Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. W zeszłą środę oficjalne pismo w sprawie dofinansowania z rąk Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha odebrała Zastępca Burmistrza Czerska Bogumiła Ropińska.

Strażacy z Rytla otrzymają długo wyczekiwany wóz ratowniczo-gaśniczy typu średniego. – Bardzo się cieszymy, że w końcu będziemy mieli nowy sprzęt. Podejść do zakupów było kilka. Niestety w poprzednich latach nie otrzymaliśmy wsparcia. Nie ukrywam, że informacja o dofinansowaniu w tym roku była dla nas zaskoczeniem. Pozytywnym oczywiście. Duże podziękowania należą się Burmistrzowi Czerska, który zaangażował się w pozyskanie tych środków, a później namówił radnych do zwiększenia dotacji gminnej ze 100 do 170 tys. zł – mówi naczelnik OSP w Rytlu Sławomir Wozinski.

Pojazd będzie kosztował aż 760 tys. zł. – Dla Gminy Czersk to bardzo ważne, że druhowie z Rytla niebawem będą mogli wyjeżdżać na akcje nowym, profesjonalnym sprzętem. Udało się nam pozyskać rekordowe dofinansowanie na zakup takiego pojazdu. Bardzo dziękuję za pomoc w uzyskaniu dotacji. Wsparli nas poseł Aleksander Mrówczyński oraz Komendant Powiatowy PSP Błażej Chamier Cieminski – zaznacza Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.

Gmina Czersk ze swojego budżetu wyłoży 170 tys. zł. 30 tys. mają uzbierać rytelscy strażacy. Pozyskane dofinansowanie to: 380 tys. zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 130 tys. zł z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 50 tys. zł ze środków ubezpieczeniowych. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na zakup wozu. – Myślę, że taki sprzęt idealnie wpisze się w potrzeby tutejszej jednostki – mówi Komendant Powiatowy PSP w Chojnicach Błażej Chamier Cieminski.

Wóz ratowniczo-gaśniczy typu średniego zastąpi wysłużonego 33-letniego stara. – Nie ma co ukrywać, że to auto już się sypie. Dostało bardzo w kość podczas usuwania skutków nawałnicy – zaznacza Sławomir Wozinski. Nowy pojazd powinien przyjechać do Rytla w drugiej połowie roku.

UM Czersk
fot. UM w Czersku, Pomorski Urząd Wojewódzki

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.