17-10-18
Gm. Czersk. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla 98 - letniego kpt. Jana Prabuckiego
Potrójne urodziny

Najstarszy Kombatant w Gminie Czersk, weteran II wojny światowej 98 - letni kpt. Jan Prabucki ze Złego Mięsa, członek Zarządu Koła w Czersku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w piątek 12.10.18 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Wręczenie odbyło się w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie otwarto właśnie wystawę poświeconą pamięci walk żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka "Pancerne Skrzydła".


98 - letni kpt. Jan Prabucki ze Złego Mięsa - na zdjęciu sziedzi pierwszy z prawej.


Na uroczystość pojechaliśmy dzięki Urzędowi Wojewódzkiemu w Gdańsku, który zabezpieczył nam podróż samochodem. Spotkanie już tak wiekowych Kombatantów było bardzo wzruszające i radosne a wręczenie tylko kpt. Prabuckiemu przez Dyrektora Departamentu Odznaczeń i mianowań Urzędu do Spraw  Kombatantów w Warszawie płk. Zbigniewa Krzywosza naszemu wspaniałemu Przyjacielowi Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski (o które przyszło mi bardzo długo sie starać) nadało tej międzynarodowej wystawie splendoru, gdyż kpt. Jan Prabucki walczył w szeregach I Dywizji Pancernej Gen. Maczka w 9 Batalionie Strzelców Flandryjskich. Batalionie żołnierzy szczególnie walecznych w walkach. Za co zostali uhonorowani i wyróżnieni przez króla Belgii a kpt. J. Prabucki został wówczas odznaczony Krzyżem Walecznym, który dumnie wraz z wieloma odznaczeniami nosi na piersi swojego munduru.

Jesteśmy tu bardzo wdzięczni wnukowi kpt. Prabuckiego p. Piotrowi Prabuckiemu i Pani Kasi za szczególnie troskliwą opiekę, gdyż w ubiegłym roku w lipcu p. Prabucki ciężko się rozchorował i przez wiele miesięcy jego życie było bardzo zagrożone. Odwiedzaliśmy Go w miarę możliwości i widząc troskę wnuka wierzyliśmy wówczas z p.por. Kazimierzem Leliwą-Pruszakiem, że jeszcze będziemy obchodzić te nasze potrójne urodziny, tak jak co roku od ponad 25 lat zawsze w połowie października, gdyż tak się urodziliśmy tj. por.Kazimierz Leliwa - Pruszak ja Edyta Łangowska córka po wojennym żołnierzu z PSZ na Zachodzie i od ponad 26 lat społeczny sekretarz Koła oraz kpt. Jan Prabucki. Nie zapominamy też o znamiennej dzisiejszej (16 października – red.) 40 rocznicy Pontyfikatu naszego Papieża Jana Pawła II (kpt. J.Prabucki otrzymał w prezencie z Warszawy piękny album o Papieżu Janie Pawle II).


Potrójne urodziny świętowano wczoraj w czerskim ośrodku kultury (na zdjęciu od lewej): Edyta Łangowska, p.por. Kazimierz Leliwa-Pruszak oraz kpt. Jan Prabucki.


Chcę także wspomnieć, że od marca br jest z nami Kombatant i Weteran, który wrócił do Ojczyzny po 74 latach p.por. Antoni Baszanowski, wojenny żołnierz Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który 1 września ukończył 97 lat (na zdjęciu poniżej).


Tak, więc żyjemy, działamy na miarę sił i zdrowia, pamiętają o nas Przyjaciele z Gdańska Adrian i Marcin ze Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" a tu w miejscu prosimy o pamięć dzieci i wnuków po zmarłych już Kombatantach z naszego Koła bo choć została nas już tylko "garstka" to jeszcze istniejemy.

Edyta Łangowska
Społeczny sekretarz Koła w Czersku Ogólnokrajowego
Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.