4-07-18
Czersk. Podziękowania
POUCZAJĄCA WYCIECZKA

Dnia 27.06.2018 dwa czerskie ugrupowania: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Czerskiej oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zostały zaproszone do Nowego Dworu koło Chojnic, do Zakładu Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z o.o., by zapoznać się z pracą tej ważnej dla nas placówki.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od budynku wagowego, gdzie każdy transport jest skrupulatnie ważony. Następnie obejrzeliśmy sortownię, która mocno podziałała na nasze zmysły. To miejsce każdy powinien zobaczyć, bo znajdująca się tam wielka ilość odpadów robi przygnębiające wrażenie. Do tego nie bez znaczenia jest też specyficzny zapach tego miejsca, by uświadomić sobie, jak często niefrasobliwie odnosimy się do kwestii śmieci. Jak rzadko myślimy, co dalej się z nimi dzieje i ile ludzi musi po nas posprzątać.

Potem oglądaliśmy wielkie magazyny odpadów oraz plac produkowania i magazynowania kompostu, na końcu bioreaktory.

Zakończyliśmy naszą wizytę w zakładowej sali wykładowej, gdzie pracownicy, Regina Bluma oraz Krzysztof Pastwa, objaśnili nam zasady segregacji odpadów i coraz to nowsze metody recyklingu.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i zorganizowanie tej interesującej wycieczki, Panu Andrzejowi Sabiniarzowi, która zmuszała do refleksji i wielu postanowień, by ratować nasze środowisko przed ciągle rosnącą inwazją śmieci. Przynajmniej jej uczestnicy postanowili jeszcze dokładniej segregować odpady.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Czerskiej
Maria Kaminski

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.