17-06-21
Powiat starogardzki. Cały proceder nie trwa długo...
UWAGA! Kradną katalizatory! Policja prosi o reakcję

Od pewnego czasu starogardzcy funkcjonariusze odnotowują na terenie powiatu starogadzkiego przypadki kradzieży katalizatorów z samochodów. Tylko w tym roku mundurowi odnotowali już 10 takich przestępstw. Bądźmy czujni oraz zwracajmy uwagę na obce osoby kręcące się przy pojazdach na osiedlowych parkingach.Złodzieje działają przez całą dobę i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Najczęściej wybierają miejsca mało uczęszczane, oddalone od skupisk ludzi i słabo oświetlone. Podczas kradzieży mogą udawać, że naprawiają auto lub zmieniają koło. Schemat działania jest zawsze podobny. W pobliżu auta, które ma paść łupem przestępców parkuje samochód. Siedzi w nim kilka osób i obserwują otoczenie. W tym samym czasie jeden ze sprawców wyposażony w lewarek i urządzenie do cięcia metalu wysiada i niezauważenie wchodzi pod podwozie, skąd wycina katalizator. Cały proceder nie trwa długo, dlatego tak ważna jest reakcja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wokół nas.

Jeśli widzimy kogoś, kto wykonuje jakieś prace przy samochodzie, używając do tego lewarka, zaalarmujmy niezwłocznie Policję. Tylko wtedy jest szansa złapać złodzieja na gorącym uczynku. Nawet jeśli okaże się, że to właściciel auta reperuje coś w swoim samochodzie, funkcjonariusze szybko wyjaśnią sprawę i odjadą. Nie możemy być obojętni, bo katalizatory nie mają żadnych oznaczeń, przez co są trudne do namierzenia. Gdy właściciel zorientuje się dopiero po odpaleniu silnika, że brakuje tej ważnej części układu wydechowego będzie już za późno.

Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reagujmy gdy widzimy obce podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy. Nigdy nie możemy mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na nasze mienie.

O każdej podejrzanej sytuacji alarmujmy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Reaguj, nie akceptuj!

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.