23-12-20
Powiat chojnicki. Podsumowanie
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę na drodze

Przed nami okres Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku. Policjanci zwracają się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zdrowy rozsądek, aby ten szczególny czas dzięki wspólnej odpowiedzialności minął bez żadnych tragicznych wydarzeń.

Tylko w tym roku na drogach powiatu chojnickiego doszło do kilku tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których zginęło już 9 osób. Obecna aura sprawia, że warunki drogowe coraz częściej nie sprzyjają kierowcom. W tej sytuacji nadmierna prędkość oraz brawura na drodze bardzo często kończy się tragedią.

Nagła zmiana temperatury, poranne odwilże i nocne przymrozki nie są sprzymierzeńcami wszystkich kierowców. W związku z panującymi warunkami na drogach, policjanci z chojnickiej drogówki apelują do kierowców o rozwagę i jazdę nie tylko z dozwoloną prędkością, lecz prędkością dostosowaną do otoczenia i do warunków panujących w danej chwili na drogach. Niezwykle ważna jest odpowiednia koncentracja i skupienie uwagi na prowadzeniu pojazdu. Unikajmy sytuacji, które mogą rozpraszać nas za kierownicą. Zwracajmy uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów, aby móc w porę zahamować w sytuacji zagrożenia. Zachowanie odpowiednich odstępów to również ważny aspekt bezpiecznej jazdy samochodem. Policjanci kolejny raz apelują o bezpieczne zachowania na drogach.

Przypominamy, także że jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, wsiadając za kierownicę na "podwójnym gazie" narażamy się na poważne konsekwencje karne, ale przede wszystkim stwarzamy realne zagrożenie dla życia i zdrowia własnego, współpasażerów i innych użytkowników dróg. Na drodze bądźmy uprzejmi i wyrozumiali dla innych kierowców. Nie każdy posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, dlatego dobrą praktyką jest pomoc przy włączaniu się do ruchu oraz jazda na tzw. "suwak" w przypadku zwężenia jezdni. Zwracajmy uwagę na rowerzystów i pieszych. W przypadku zderzenia z pojazdem, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mają małe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń w wypadku. Szczególną uwagę zwracajmy w obrębie przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, sklepów i osiedli mieszkaniowych.

Od początku roku na drogach powiatu chojnickiego doszło do 84 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 112 zostało rannych. Policjanci pracowali także przy blisko 850 kolizjach, nałożyli 6788 mandatów karnych, w tym 5645 za prędkość. Mundurowi zatrzymali 46 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, a także 884 dowody rejestracyjne oraz zatrzymali 98 kierujących, którzy kierowali bez uprawnień.

Trzeźwość, rozwaga i kulturalne zachowanie w ruchu drogowym to ważna rzecz podczas poruszania się po drogach, która pozwala nam uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Policjanci ruchu drogowego czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących podejmowali różnego działania prewencyjno-profilaktyczne podczas których przebadali na zawartość alkoholu blisko 13 tys. kierujących  Jednak pomimo wielokrotnych apeli policjanci niestety nadal udaremniają jazdę nietrzeźwym, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pojazdów. W bieżącym roku zatrzymali ponad 100 takich kierujących.

Zawsze pamiętajmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie zapominajmy o pieszych i rowerzystach. Kierując autem szczególnie uważajmy w rejonie przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. W głównej mierze to od nas samych zależy, czy staniemy się kolejnym uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.