1-12-20
Powiat chojnicki. Czy również Czersk będzie uczestniczył w proteście?
„Pozostaje nam tylko ciemność”. Chojnice
dołączają do manifestacji samorządów

- Protest dotyczy coraz słabszej kondycji finansowych naszych samorządów, kolejnych cięć w dochodach gmin oraz ogólnej deprecjacji znaczenia i roli samorządów w Polsce - informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński. Światła w Chojnicach zgasną o godz. 17.


Wyłączenie miejskiego oświetlenia to forma protestu. Centrum Chojnic pogrąży się w ciemnościach 1 grudnia.   |  fot. ilustracyjne


Ciemność nie nastanie jednak w całym mieście a jedynie na Starym Rynku, ulicy Kościuszki oraz na 31 stycznia. Demonstracyjne zgaszenie światła nastąpi o godz. 17.00, jednak już po godzinie wszystko wróci do normy. Protest samorządów, przebiega pod hasłem „Pozostaje nam tylko ciemność”.

„Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Dlatego w największych polskich miastach oraz najmniejszych wsiach symbolicznie, na 1 godzinę zgasną latarnie. Bo bez pieniędzy, za chwilę zgasną na stałe...” - piszą na swoim Facebooku inicjatorzy manifestacji, stowarzyszenie Samorządy dla Polski.

Gmina Miejska Chojnice przyłącza się do akcji. - O ile sytuacja Chojnic wygląda na razie dobrze, to szacuje się, że w ‘22 roku około 20 procent gmin będzie musiało ogłosić upadłość. Właśnie z tymi gminami, samorządowcami musimy się teraz solidaryzować - wyjaśnia wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Do protestu samorządów dołącza także powiat chojnicki. O godz. 17:00 również na godzinę zgaśnie podświetlenie budynku starostwa oraz iluminacje na choinkach przed urzędem.

Anna Zajkowska

Czy w związku z w/w akcją również w Czersku zostanie wyłączone oświetlenie? - pytamy burmistrza.

- Nie będziemy uczestniczyć w proteście – odpowiada burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.