25-11-20
Gm. Czersk. Wyrok WSA w/s regulaminu przyjętego przez czerskich radnych
Prokuratorzy zaskarżają uchwały podejmowane
przez samorządy


Na sesji Rady Miejskiej w Czersku poinformowano o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w części uchylił regulamin utrzymania czystości i porządku w Gminie Czersk uchwalony w 2019 roku.

Zobacz wyrok WSA - TUTAJ

Poprosiliśmy burmistrza Czerska o odniesienie się do sprawy.

"W całym województwie trwa akcja zaskarżania przez prokuratorów rejonowych uchwał rad gmin w sprawie regulaminów utrzymania porządku i czystości. Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tych sprawach dotyczą m.in. gmin: Brusy, m. Chojnice, Chojnice, a także Kaliska, Linia, m. Starogard Gdański, Osieczna, Skarszewy, Skórcz, Ustka i Wicko. Zdaniem prokuratury akty prawa miejscowego nie mogą normować materii uregulowanej aktami prawnymi wyższego rzędu. W uchwale nie powinno się powtarzać przepisów ustaw, ratyfikowanych umów międzynarodowych oraz rozporządzeń, co ma miejsce w wielu regulaminach. Dlatego WSA zapisy powtarzające uregulowania ustawowe uchyla" - informuje włodarz.

Czerski samorząd nie będzie składał odwołania od wyroku WSA w Gdańsku, tylko dostosuje się do wskazań sądu.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.