30-01-20
Czersk. Pytania o braci Gnacińskich
Promocja książki „Trudna droga do wolności.
Czersk i Ziemia Czerska u progu niepodległości”


Na zakończenie wczorajszych uroczystości z okazji 100. rocznicy powrotu Czerska do Macierzy w czerskim CIT odbyła się promocja książki Teresy Łuczak oraz Jerzego Łukaszewskiego  „Trudna droga do wolności. Czersk i Ziemia Czerska u progu niepodległości”.

Spotkanie z autorami trwało niespełna dwie godziny. Można było otrzymać bezpłatnie publikację i poprosić o autograf ze specjalną dedykacją. Podczas promocji pytania dotyczyły najczęściej kwestii związanych z braćmi Gnacińskimi, czyli grupy prowadzącej działalność zbrojną na teranie Czerska i okolic. Najwięcej uwag miał obecny na spotkaniu radny Zenon Konefka, który przekonywał, że bracia nie tylko zajmowali się „partyzantką”, ale też gnębili okoliczną ludność, w tym jego przodków. Autorzy odpierali zarzuty, tłumaczyli wszelkie niejasności. Jednak każda ze stron pozostała przy swoich racjach.

Jerzy Łukaszewski zapowiedział jeszcze wnikliwsze przeanalizowanie działalności braci Gnacińskich, mówił o nowych źródłach, do których dotarł.

Książka jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku.

(red)

Zobacz również:
„Wzniesienie pomnika – obelisku upamiętniającego Braci Gnacińskich. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. Radny mówił o zbójach”

„Po wątpliwościach i różnych opiniach. Burmistrz przesuwa datę odsłonięcia obelisku upamiętniającego braci Gnacińskich. Burmistrz Czerska wystosował oświadczenie”

Zdjęcia z wczorajszej (29.01) promocji książki:

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.