18-01-18
Region. Dziesięciu oskarżonych o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, organizowanie prostytucji i handel ludźmi
Prowadzili niezarejestrowane agencje towarzyskie
- tzw. „domówki” - m.in. w Chojnicach,
jest akt oskarżenia


Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia, przeciwko dziesięciu osobom, w wieku od 27 do 58 lat, oskarżonym o popełnienie łącznie dwudziestu sześciu przestępstw.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym, to głównie organizowanie prostytucji i czerpanie korzyści z cudzego nierządu oraz handel kobietami w celu wykorzystania ich w prostytucji, a także posiadanie znacznej ilości amfetaminy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, pod nadzorem prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

Do śledztwa dołączono postępowania Prokuratur Rejonowych w Gdańsku – Śródmieściu, w Sopocie i w Starogardzie Gdańskim.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni w latach 2014 – 2015 prowadzili w wielu zmieniających się lokalizacjach, na terenie Gdańska, Sopotu, Kościerzyny, Chojnic, Tczewa, Malborka, Braniewa, Starogardu Gdańskiego, Władysławowa, Ustki i Elbląga, niezarejestrowane agencje towarzyskie, tzw. „domówki”. W tych lokalach umieszczali kobiety, którym odpłatnie ułatwiali uprawianie prostytucji, bądź też, które zmuszali do uprawniania prostytucji, również czerpiąc z ich nierządu korzyść majątkową.

Pomiędzy niektórymi z oskarżonych zachodziły ścisłe powiązania rodzinne. Dwoje spośród oskarżonych jest małżonkami, dwaj inni to ich synowie, a dwie z oskarżonych kobiet są ich partnerkami życiowymi. Ojciec rodziny, wraz z żoną i synami zajmowali się prowadzeniem i nadzorowaniem działalności poszczególnych tzw. „domówek”. Partnerki synów prowadziły obsługę ogłoszeń internetowych oraz telefoniczną obsługę klientów.

Zarzuty oskarżenia obejmują łącznie dziewiętnaście kobiet, które zdecydowały się złożyć zeznania obciążające oskarżonych. Niestety, faktyczna ilość wykorzystanych w procederze kobiet jest nieznana, gdyż pomimo podejmowanych prób, nie zdołano ustalić ich danych.

Oskarżeni werbowali młode kobiety do pracy w prostytucji, często wykorzystując ich trudną sytuację życiową. W trzech przypadkach, oskarżeni odpłatnie przekazali sobie pokrzywdzone, dopuszczając się w ten sposób handlu ludźmi.

Z czerpania korzyści z cudzego nierządu, oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu, przyjmując od pokrzywdzonych kobiet, nie mniej niż 425.000,00 złotych.

Oskarżonym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, kara grzywny, a także przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.