3-03-21
Powiat chojnicki. „Ciekawy zawód z perspektywą dobrej pracy”
Radni PiS wnioskują o otwarcie
w Chojnicach kierunków związanych z koleją


Radny Wojciech Rolbiecki, w imieniu klubu PiS, wnioskował podczas sesji Rady Powiatu Chojnickiego (25.02.) o podjęcie rzeczywistych działań mających na celu powołanie kierunku kształcenia kadr dla obsługi nadzoru ruchu kolejowego oraz budowy infrastruktury kolejowej.


Przewodniczący klubu PiS ( z lewej) złożył już w tej sprawie oficjalny wniosek do zarządu powiatu chojnickiego.   |  fot. arch./A. Knitter


- Według prezesa UTK (Urząd Transportu Kolejowego - przyp. red.), w ciągu trzech lat na rynku pracy będzie potrzeba od 13 do 15 tysięcy samych maszynistów. Utworzenie takiego kierunku kształcenia jest dużą szansą dla młodzieży z powiatu, żeby mieć ciekawy zawód z perspektywą dobrej pracy. Są prośby ze strony środowisk związanych z koleją, od stowarzyszenia kolejowego, żeby takie działania zostały zintensyfikowane i od roku 2022-2023 takie kierunki kształcenia w powiatowych szkołach powstały - argumentował Wojciech Rolbiecki.

Radny wyjaśniał, że w zdobyciu kadry kształcącej przyszłych techników kolei, mogą pomóc członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Chojnic, uruchamiając swoje kontakty np. w Bydgoszczy (od lat znajduje się tam placówka o podobnym profilu). Nowe kierunki Wojciech Rolbiecki, widziałby w Technikum nr 1 przy ulicy Kościerskiej.

- Niebawem ma tam powstać Centrum Nauk Technicznych. Zbliża się rozbudowa tej szkoły, wykładane są na ten cel bardzo duże pieniądze, więc jest szansa żeby tam nowe kierunki powołać. To jest w mojej ocenie najbardziej predysponowane miejsce - komentuje.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.