1-07-20
Powiat chojnicki. Rafał Trzaskowski w Chojnicach
„Samorządu trzeba bronić!”

To jedno ze sztandarowych haseł Rafała Trzaskowskiego, kandydata na urząd prezydenta RP. Wspomniał o nim także wczoraj (30.06) po południu, podczas spotkania z wyborcami na chojnickim Starym Rynku.


Podczas spotkania z wyborcami w Chojnicach Rafał Trzaskowski, zarzucił PiS i prezydentowi Dudzie, że stale chcą rozmawiać o przeszłości, o "problemach urojonych" lub na "tematy zastępcze".   |  fot. A. Zajkowska

Poruszył także tematy wykluczenia społecznego, praw kobiet i ekologii. Spotkanie w centrum Chojnic otworzył burmistrz miasta Arseniusz Finster, który w imieniu wszystkich lokalnych włodarzy powiatu chojnickiego i miejscowości ościennych, sympatyzujących z Koalicją Obywatelską, przywitał kandydata na prezydenta RP, Rafała Trzaskowskiego.

Ten, przemowę rozpoczął od podkreślenia, że do drugiej tury wyborów prezydenckich zostało już tylko 10 dni. Wielokrotnie wspominał, że powinien być to czas pełnej mobilizacji. - Trzeba się w tym czasie mocno postarać. Przede wszystkim przekonać nieprzekonanych. Determinacja, wiara i ta siła, którą w was widzę potrzebna nam będzie na finiszu kampanii - mobilizował Rafał Trzaskowski. - Pierwsza tura pokazała ponad wszelką wątpliwość, że olbrzymia większość Polek i Polaków chce zmiany.


Na spotkaniu była również obecna Bogumiła Ropińska, wiceburmistrz Czerska.

- Dzisiaj tę zmianę musimy przeprowadzić razem. Dlatego, że potrzeba nam silnego prezydenta, który ma swoje zdanie, który jest w stanie powiedzieć władzy „może się mylicie”, i który jest w stanie władzy zadawać trudne pytania - kontynuował. Trzaskowski podkreślał też, że w dzisiejszej prezydenturze brakuje mu dialogu ze wszystkimi opcjami politycznymi oraz, że nie podejmuje się tematów dla Polaków najważniejszych. A tymi w ocenie prezydenta Warszawy są m.in. prawa kobiet, darmowe żłobki i przedszkola, katastrofa ekologiczna i klimatyczna, jakie dopadają planetę, wyrównywanie szans.


Napis mieszkańców gm. Czersk.

- Stąd moja inicjatywa wprowadzenia prezydenckiego stypendium dla młodzieży, dla 50 tys. najzdolniejszych młodych ludzi. Z mniejszych miast. Z Polskiej wsi - mówił. Rafał Trzaskowski deklarował także, że zawetuje każdą ustawę dotyczącą podwyżek podatków. - Dzisiaj potrzebny jest silny prezydent. Po to żeby odkryć prawdę. Żeby zadawać trudne pytania. Żeby proponować konkretne rozwiązania. To jest dzisiaj potrzebne. Dzisiaj niestety prezydent nie pełni takiej roli - podkreślał. Mówił także o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, konieczności pomocy frankowiczom oraz o podatkach. -Trzeba pomyśleć o emerytach i o podatkach związanych z ich emeryturami.

Po rozmowach z Hołownią
Na wiecu wyborczym kandydat na prezydenta RP poinformował także o finale rozmów z jednym ze  swoich kontrkandydatów z pierwszej tury. - Szymon Hołownia, jasno mówił na czym mu zależy. Mówił o tym, że musi być veto samorządowe, mówił, że musi być veto na wszystkie inicjatywy, które będą chciały szkodzić środowisku. Mówił o tym, że potrzebne jest veto demokratyczne. Panie Szymonie, we wszystkim się z panem zgadzam i oczywiście te postulaty będą częścią mojego programu - deklarował.

- Szymon Hołownia, zapytał mnie o jeszcze jedną ważną rzecz. Czy zadbam o to by kancelaria prezydenta była apolityczna? Mogę powiedzieć jedno, jasne! Tak jak dzisiaj w Warszawie współpracuję z bardzo różnymi ludźmi, bardzo niewielu z nich ma legitymacje partyjne. Większość z nich jej nie ma. Większość z nich to społecznicy i specjaliści. Dokładnie tak samo będzie w kancelarii prezydenta Rzeczypospolitej, bo trzeba się otaczać specjalistami, społecznikami, ludźmi dobrej woli, ludźmi, tymi, którzy się znają na polityce także, ale to musi być kancelaria niezależna. Musi być niezależny prezydent - mówił.

Anna Zajkowska

Spotkanie Rafała Trzaskowskiego w Chojnicach - skrót (WIDEO) - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.