10-04-20
Region. Przedłużenie wszystkie obowiązujące obostrzenia.Zmianie ulegają terminy matur i egzaminów ósmoklasistów
Rząd wprowadza obowiązek zasłaniania
nosa i ust w przestrzeni publicznej

Rozporządzenie to obowiązywać będzie od 16 kwietnia. Zmianie ulegają terminy matur i egzaminów ósmoklasistów. Te nie odbędą się wcześniej jak w drugim tygodniu czerwca. Szkoły i przedszkola zostają zamknięte do 26 kwietnia.


Od przyszłego czwartku będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.   |  fot. A. Zajkowska

- Przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia - między innymi o tym poinformowali wczoraj  (9.04.) przed godz. 14:00, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Ministrowie podczas wystąpień wielokrotnie zaznaczali, że obowiązujące od kilku tygodni obostrzenia związane z walką z epidemią koronawirusa się sprawdzają. Dlatego też większość z nich nie zostanie na razie zniesiona.

Urzędnicy państwowi podkreślali też jak ważne jest by święta Wielkiej Nocy spędzać tylko w gronie osób, z którymi mieszkamy i nie odwiedzać się nawzajem. - Gdyby te restrykcje zostały poluźnione, gdybyśmy te święta spędzili w taki sposób jak zwykle je spędzaliśmy, radośnie i ze wszystkimi przyjaciółmi, najbliższymi, daleką rodziną za miesiąc mielibyśmy 30, 40 , 50 tys. więcej osób chorych. A to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło. Postarajmy się aby te święta, były świętami życia. Żeby oszczędzić te osoby. Żebyśmy nie mieli tych przyrostów gwałtownych i żeby uratować te życia poprzez zachowanie tego trudnego reżimu - mówił Łukasz Szumowski.

Premier natomiast zapewniał, że po 13 kwietnia przekazany zostanie konkretny plan „powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej” - Po świętach chcemy przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia i od gospodarki od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - poinformował Mateusz Morawiecki.

Niżej publikujemy obostrzenia, które omawiane były podczas konferencji prasowej.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu
Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach premier i ministrowie poinformują co najmniej na trzy tygodnie przed datą egzaminów.

Wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu - tak jak dotychczas - placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia
Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Premier poinformował, że wszystkie dotychczas obowiązujące obostrzenia zostają zachowane. Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych - w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:
- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:
- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę;
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:
- ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Anna Zajkowska, gov.pl/koronawirus

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.