27-03-18
Czersk.
Przepięknie udekorowane stoły i wspaniałe dania wielkanocne
Serniki i paschy.. – czyli XII Czerskie
Spotkania Wielkanocne


Już tradycyjnie w Wielki Poniedziałek spotykamy się na Czerskich Spotkaniach Wielkanocnych, organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie (oddział w Czersku) oraz Burmistrza Czerska i Ośrodek Kultury w Czersku. Tak było i wczoraj (26 marca), a hasłem przewodnim spotkania były „Serniki paschy”.


Przepięknie udekorowane stoły i wspaniałe dania wielkanocne, przygotowane przez nasze sołectwa wzbudzały zachwyt wszystkich uczestników. Jak co roku sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia przygotowały wspaniałe, konkursowe, świąteczne wypieki – tym razem z prezentacją sernika bądź paschy. Ważne było zachowanie tradycji i naszych lokalnych produktów. W konkursie zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Łęga Kolonii, a kolejne miejsca zajęło Sołectwo Krzyż i Klub Seniora Jesienna Róża z Rytla. Komisja konkursowa miała doprawdy trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy włożyli wiele pracy i pasji w przygotowanie świątecznego wypieku – każdy zasługiwał na nagrodę. Właśnie dlatego dyplomy i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy Czerskich Spotkań Wielkanocnych.


W konkursie zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Łęga Kolonii (na zdęciu).

Wiele emocji wzbudził konkurs specjalny – quiz w którym udział wzięli przedstawiciele poszczególnych sołectw, stowarzyszeń i KGW. Odpowiadali na pytania związane ze Świętami Wielkanocnymi. Pytania nie należały do najłatwiejszych. Wymienialiśmy rodzaje zdobienia wielkanocnych jajek, nazwy ciast wielkanocnych, symbole koszyczku, wyjaśnialiśmy wiele świątecznych pojęć – kraszanki, kołatki, pascha i wiele, wiele innych..

Czerskie Spotkania Wielkanocne to z pewnością święto naszej lokalnej tradycji i kultury, a przy tym okazja do spotkania i rozmów. Prawdziwie świąteczną i wiosenną atmosferę zapewnił także wspaniały występ dzieci i młodzieży – uczestników Ośrodka Kultury w Czersku. W tegoroczną edycję Czerskich Spotkań Wielkanocnych zaangażowani zostali uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursie literackim „Wielkanocne zwyczaje w moim domu”:

I miejsce – Marcelina Brzezińska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Czersku

II miejsce – Jakub Rekowski – Szkoła Podstawowa w Łęgu

                   – Wiktoria Krawczak – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Czersku

III miejsce – Bartosz Pestka – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czersku

Wyróżnienia:

– Julia Engelhart – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Czersku

– Jakub Guth – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czersku

– Jakub Kos – Szkoła Podstawowa w Łęgu

– Emilia Żywicka – Szkoła Podstawowa w Gotelpiu

Organizatorzy XII Czerskiego Spotkania Wielkanocnego serdecznie dziękują wszystkim sołectwom, stowarzyszeniom oraz kołom gospodyń wiejskich za wspaniałe, apetyczne, kolorowe i z wielkim sercem oraz pasją przygotowanie świątecznych stołów. To Państwo tworzą Czerskie Spotkania Wielkanocne…  Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

mat. UM Czersk (P.P.)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.