1-04-21
POMORSKIE. Porady, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg - poniżej
SEZON MOTOCYKLOWY ROZPOCZĘTY
- PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM NA DRODZE


Sezon motocyklowy rozpoczął się już na dobre. Odnotowano już pierwsze wypadki z udziałem cyklistów. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów drogowych, a przede wszystkim dostosowywanie prędkości do warunków ruchu. Aby nie stać się sprawcą wypadku drogowego musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze.

Każdego dnia media przedstawiają nam nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego, którego finałem jest wypadek lub kolizja drogowa. Jak pokazują statystyki policyjne w sezonie wiosenno-letnim znacznie wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem cyklistów. Kierowcy jednośladów uczestniczą w wypadkach drogowych najczęściej podczas manewrów wyprzedzania, omijania czy zmiany kierunku ruchu. Mimo, że policjanci apelują o rozwagę ciągle dochodzi do kolejnych wypadków na drodze.

Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Porady, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg:

-    przestrzegaj obowiązujących przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących dozwolonej prędkości,
-    dbaj o stan techniczny swojego motocykla,
-    kierując motocyklem pamiętaj o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,
-    dbaj o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
-    zaplanuj trasę,
-    od momentu rozpoczęcia jazdy koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
-    zachowaj odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
    zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu,
-    obserwuj zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, a ulice nie służą do sprawdzania naszych umiejętności i testowania swoich pojazdów. Aby nie stać się ofiarą wypadku obserwujmy drogę zarówno przed jak i za naszym pojazdem. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania oraz utrzymujmy bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów, a stosowanie się do powyższych zaleceń na pewno nie pozostanie bez wpływu dla naszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

KPP Starogard Gdański
fot. Policja

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.