30-03-19
Gm. Czersk. Pismo Romana Lipskiego
Sprawy rolników ciąg dalszy

Publikujemy informację Romana Lipskiego w sprawie spotkania z komisją RM w Czersku. Umieszczamy też odpowiedź przewodniczącej tego gremium oraz stanowisko Urzędu Miejskiego w Czersku. Sprawa dotyczy grupy poszkodowanych rolników podczas nawałnicy z sierpnia 2017 roku, którzy nie otrzymali odszkodowania za utracone plony.

„SPRAWA ROLNIKÓW W GMINIE CZERSK

W dniu 22.03.2019 pełnomocnik rolników Roman Lipski zorganizował spotkanie z Komisją Rolnictwa w Urzędzie Gminy Czersk z małą grupą poszkodowanych rolników po deszczu nawalnym 11-12 sierpnia 2017 r. Strony ustaliły następny termin spotkania z całą grupą poszkodowanych rolników za miesiąc.

Rolnicy obwiniają byłą burmistrz Czerska i panią naczelnik wydziału za nieprzekazanie informacji o możliwości składania wniosków o pomoc rządową po deszczu nawalnym. Na spotkaniu padły głosy, żeby zwolnić Małgorzatę Janikowską. Poszkodowani rolnicy domagają się wypłaty odszkodowania z polisy OC ubezpieczenia gminy Czersk. Rolnicy oczekują od komisji rolnictwa wydania pisemnego polecenia burmistrzowi do złożenia oświadczenia o przyznaniu się do winy i wysłania stosownego oświadczenia do firmy ubezpieczeniowej, bo to radni rządzą w gminie a nie burmistrz radnymi. Pragnę przypomnieć pani radnej Barbarze Fierek przewodniczącej komisji rolnictwa, że służbowe stanowisko radnej nie służy tylko do celów prywatnych do zatrudniania w gminie członków rodziny, bo jest to korupcja a korupcja jest działaniem przestępczym. Na obecną chwilę wypłatę odszkodowania rolnikom blokuje burmistrz Przemysław Biesek – Talewski.

Jeżeli burmistrz nie załatwi tej sprawy, to będziemy zmuszeni odwołać go, okres ochronny dla burmistrza kończy się we wrześniu br. Społeczeństwo gminy Czersk wybrało burmistrza po to, żeby pomagał mieszkańcom a nie tylko trwonił ich pieniądze dla własnego luksusu.

Roman Lipski"


Odpowiedź przewodniczącej komisji:
„Komisja Rolnictwa, Infrastruktury, Działalności Gospodarczej i Ochrona Środowiska w związku z stanowiskiem Pana Romana Lipskiego informuje, że po spotkaniu w dniu 22.03.2019r. w CIT przekaże zgłoszone wnioski przez rolników Burmistrzowi Czerska. Zostaną one sprawdzone pod względem merytorycznym i prawnym w celu dalszych działań.

Komisja dokona także analizy podejmowanych działań pożądanych gospodarczo i społecznie dla rolnictwa w wnioskowanym okresie.

Komisja informuje, że działa w sposób przewidziany harmonogramem prac na dany rok. Wnioskującym o spotkanie z Panem Romanem Lipski był radny Rady Miejskiej w Czersku Stanisław Pozorski .Komisja nie miała wiedzy o przybyłych na posiedzenie Komisji grupie rolników, zaproszonych przez Romana Lipskiego, jednakże dziękuje za spotkanie i przekazane wnioski.

Przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Infrastruktury, Działalności Gospodarczej i Środowiska
Barbara Fierek”


Stanowisko czerskiego magistratu:
„Sytuacja, o której pisze Pan Lipski miała miejsce w poprzedniej kadencji samorządowej. Mimo to Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski i urzędnicy z czerskiego ratusza bardzo dokładnie przeanalizowali problem zgłaszany przez rolników. Zwracali się o opinie w tej sprawie i organizowali spotkania z zainteresowanymi.

Swoje postępowanie w tej sprawie prowadziła też firma brokerska obsługująca Urząd Miejski. Uznała ona, że: „Urząd dopełnił wszystkich formalności i na bieżąco informował rolników o terminach związanych z pracą owej komisji, czyli o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód spowodowanych przez huragan i deszcz nawalny, który miał miejsce w dniach 11-12 sierpnia 2017 roku i terminie zakończenia składania tych wniosków, co także potwierdzają zebrane materiały prasowe” – czytamy w piśmie ubezpieczyciela.”

(red)

 

O sprawie rolników pisaliśmy m.in. – TUTAJ
(Na zdjęciu przemawia Roman Lipski, obok burmistrz Przemysław Biesek-Talewski podczas spotkania z rolnikami w dniu 26 listopada 2018 roku.)

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.