30-04-19
Powiat chojnicki. Strajk nauczycieli – zwrot wynagrodzeń
Burmistrz Czerska rozkłada na raty, starosta już nie

Niedawno burmistrz Czerska zaproponował dwie formy wsparcia dla nauczycieli z gminy, aby nie odczuli tak bardzo potrąceń za czas, w którym strajkowali (nie należy im się wynagrodzenie, wypłacane z góry).

Po pierwsze o miesiąc przesunął im termin zwrotu pieniędzy. Po drugie zaproponował rozłożenie potrąconej kwoty na maksymalnie sześć rat. Wnioski o udzielenie prolongaty oraz o rozłożenie spłaty na raty muszą składać indywidualnie wszyscy nauczyciele, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania. Więcej informacji uzyskają u dyrektorów szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Czersk.

– Pieniądze, które zostaną zwrócone przez nauczycieli zostaną w szkołach. Będziemy szukali rozwiązań, jak przekazać je pracownikom placówek ponownie – zaznaczał Przemysław Biesek-Talewski.

Również nauczyciele z czerskiego LO liczyli na podobne rozwiązania. Jednak starosta, czyli przedstawiciel ich organu prowadzącego, którym jest w tym przypadku Powiat Chojnicki, nie zamierza podobnie jak burmistrz Czerska, rozkładać zwrotu wynagrodzeń na raty.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego nie ma możliwości, aby w tym miesiącu uniknąć odliczenia za czas, w którym nauczyciele strajkowali, jak również rozłożenia tej kwoty na raty. Uważam jednak, że wiele zależało będzie od dyrektorów. Pieniądze na wynagrodzenia dla strajkujących nauczycieli zostają w budżetach szkół  i dyrektorzy mogą dysponować tymi środkami, aby  zrekompensować nauczycielom utratę wynagrodzenia za czas, w którym strajkowali. Świadczenia urlopowe będą również wypłacane w miesiącu maju. Dyrektorzy otrzymają zwiększone budżety w tym zakresie – informuje starosta chojnicki, Marek Szczepański.

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.