13-10-18
Czersk.  Złap wiatr w latawiec i leć!
Święto Latawca po raz kolejny
na stadionie w Czersku

W piątkowe  popołudnie 12 października 2018r na stadionie Miejskim w Czersku  królowały piękne kolory, śmiech dzieciaków, radość organizatorów, kiedy ten śmiech mogli obserwować.

Gorące słońce i wiatr - czyż latawcom trzeba czegoś więcej? Puszczanie latawców na jesiennym niebie to nie tylko zabawa dla dzieci i młodzieży, niezłą frajdę mogą też czerpać z niego dorośli i tak też było tym razem.

 - „Święto Latawca” to kreatywna zabawa dla każdego, która co roku zyskuje większy rozmach. Cieszymy się, że wrosła w tradycję czerszczan i łączy różne pokolenia, angażuje coraz więcej osób – mówi Wojciech Bruski pomysłodawca  całej inicjatywy, który dwoi się i troi, aby zabawa wypadła jak najlepiej.

Piątkowe  świętowanie okazało się niezwykłym, rodzinnym spotkaniem i świetną zabawą, do której dały zaprosić się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.  Dzieci walczyły w dwóch konkurencjach: latawców płaskich i skrzynkowych.  Komisja sędziowska w składzie: Andrzej Czerwionka, Danuta Bąk oraz Ewa Pruszak  oceniała modele pod kątem sprawności konstrukcyjnej, estetyki i staranności wykonania, oryginalności pomysłu. Pod uwagę brane było również ogólne wrażenie.

Punktem kulminacyjnym, było sprawdzenie jak wysoko mogą wznieść się latawce. Mimo, że wiał lekki wiatr, starania uczestników nie poszły na marne. Większość latawców dzielnie pofrunęła w górę, a niebo zrobiło się kolorowe. Nie doszło do kolizji pomiędzy szybującymi obiektami, co przy okazji puszczania latawców wcale do rzadkości nie należy. Masa białych punkcików widoczna była dla spacerujących po parku Borowiackim i stadionie .

Organizatorom spodobało się, że po raz kolejny święto latawca zmotywowało do wspólnej zabawy całe rodziny.

- Jestem zadowolony z tegorocznych zawodów latawcowych. Frekwencja była duża. Cieszy mnie to, że dzieci profesjonalnie podeszły do zawodów. Pięknie ozdobiły latawce i sprawnie prowadziły je w powietrzu. Potem miały satysfakcję, że ich własnoręczne konstrukcje latały i wspaniale wyglądały na niebie. Przygotowanie latawca uczy dzieci precyzji, cierpliwości i usprawniają manualnie – komentuje Jarosław Schumacher, który był spikerem święta i  popisał się wyśmienitym poczuciem humoru rozbawiając wszystkich zabawnymi komentarzami. Wprowadził  miłą, przyjazną atmosferę i potrafił doskonale zabawiać uczestników dzisiejszych zawodów.

Najlepsi otrzymali nagrody w postaci dyplomów, medali, pucharów i  drobnych upominków, a pozostali uczestniczy zostali obdarowani słodkimi batonami. 

Wyniki konkursu :

Kategoria skrzynkowe
I miejsce – Paweł Gortatowski, Natalia Gortatowska
II miejsce- Lena Orlikowska
III miejsce – Oliwia Tyda i Amelia Niesiołowska
 

Kategoria  płaskie
I miejsce – Amelia Chmielewska
II miejsce – Antoni Lipski
III miejsce- Nadia Konefka

Wyróżnienie otrzymali : Oliwia Niesiołowska , Marcelina Brzezińska, Daniel Rostankowski, Liliana Kulwanowska, Igor Damrat

Nagrody za najwyższy lot otrzymali:
Aleksander Bieszke i Kajetan Wolf

Święto latawca jest organizowane przez Ośrodek Kultury w Czersku, ale bez wsparcia empatycznych ludzi nie byłoby pewnie takie wesołe i bogate. Dlatego szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pana Jacka Kitowskiego - Nauka jazdy POLICE. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, bardzo dziękujemy za udział w konkursie. Kolejne święto latawca już za rok. Wierzymy, że i w przyszłym roku będziemy mogli liczyć zarówno na piękną pogodę jak i na liczne rodziny pragnące miło i radośnie spędzić razem czas.

Opracowanie : Ewa Pruszak
Fot. (red), OK Czersk

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.