4-7-18
Powiat chojnicki. Ćwiczenia na wodzie
Szkwał w powiecie chojnickim, wszystkie osoby uratowane…

Wczoraj policyjni wodniacy uczestniczyli w akcji ratowania życia podczas szkwału który rozpętał się w godzinach popołudniowych na Jeziorze Charzykowskim, Długim i Karsińskim oraz szlakach kajakowych na terenie powiatu chojnickiego. Większość osób  korzystających ze sprzętu wodnego zdążyła wrócić na brzeg, ale kilka jednostek pływających z wędkarzami i młodzieżą korzystającą ze sprzętu wodnego wywróciło się. Świadkowie tego zdarzenia natychmiast zaalarmowali dyżurnego chojnickiej komendy. Wspólne działania policji, straży pożarnej, WOPR - u i pogotowia ratunkowego zakończyły się sukcesem -  zaginieni zostali odnalezieni i udzielono im pomocy. Na szczęście były to tylko ćwiczenia …

Wczoraj popołudniu chojniccy policjanci przeprowadzili wspólne ćwiczenia ze strażą pożarną, WOPR-em i pogotowiem ratunkowym pod kryptonimem „Szkwał”.  Scenariusz ćwiczeń zakładał, że przez obszar naszego powiatu przeszła ogromna wichura z gradem oraz burzą, która poprzewracała jednostki pływające na jeziorach i rzekach. Dyżurny chojnickiej komendy po otrzymaniu zgłoszenia miał za zadanie zorganizować akcję ratunkową.  Okazało się, że służby ratunkowe doskonale radzą sobie w warunkach kryzysowych. Policyjni stermotorzyści wspierani przez strażaków i ratowników WOPR-u przeszukiwali rejon jezior, w którym pomocy potrzebowało kilka jednostek pływających w tym zagłówki, kajaki i rowery wodne. Ludzie znajdowali się w wodzie i liczyła się każda minuta, aby nie doszło do tragedii. Policjanci w międzyczasie pomimo prowadzonej akcji ratunkowej otrzymali kolejną informację, że na odcinkach rzecznych, gdzie przebywali kajakarze doszło do zatopień sprzętu i ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy. Działania zostały szybko skoordynowane i równocześnie podejmowano akcje zarówno na jeziorach i rzekach znajdujących się na terenie powiatu. Pomimo wielu utrudnień z jakimi zmagali się policjanci ze strażakami, szybka  i dynamiczna akcja  wszystkich zaangażowanych służb zakończyła się sukcesem. Osoby, których życie było zagrożone zostały odnalezione i przetransportowane na brzeg, gdzie udzielono im pomocy.

Celem ćwiczeń pod hasłem „Szkwał” było podniesienie sprawności prowadzenia działań poszukiwawczych na wodzie w razie wystąpienia nadzwyczajnych zjawisk pogodowych oraz doskonalenie współdziałania Policji z innymi służbami ratunkowymi, a także  sprawdzenie działania łączności w terenie, gdzie mogą wystąpić sytuacje nadzwyczajne.

Chojniccy policjanci niejednokrotnie odnotowują przypadki wywrócenia się sprzętu wodnego, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań służb ratunkowych. Mundurowi z Ogniwa Wodnego ostrzegają żeglarzy i innych użytkowników sprzętu pływającego przed zmienną pogodą. Przed opuszczeniem stanicy lub portu, każdy odpowiedzialny „sternik” sprzętu pływającego powinien zapoznać się z prognozą na najbliższe kilka godzin. Warto także zadbać o środki ratunkowe i sprawną łączność.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.