23-01-19
Powiat chojnicki. Kiedy podatnik dostanie zwrot podatku?
Twój e-PIT na Portalu Podatkowym


Początek roku to tradycyjne już czas składania zeznań podatkowych. Rok 2019 jest pod tym względem rewolucyjny, to koniec samodzielnego rozliczana PIT-ów. Krajowa Administracja Skarbowa za nas przygotuje roczne zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38, a my jedynie będziemy mogli je elektronicznie zaakceptować. Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za nas, bazując na informacjach od płatników i ulgach za rok wcześniejszy.

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego - zeznanie będzie wygenerowane automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Podatnik może wejść na Portal Podatkowy i zaakceptować wypełnione zeznanie. Na portalu będzie można także zmienić automatycznie przeniesione z roku 2017 ulgi czy KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku.

W przypadku PIT-37 i PIT-38 nawet jeżeli nie zaakceptujemy zeznania, zostanie on automatycznie przyjęte wraz z upływem terminu. Jego wcześniejsze zaakceptowanie sprawi, że krócej będziemy czekać na ewentualny zwrot podatku. W myśl nowych przepisów podatnik nadal zachowa prawo do korekty.

Kiedy podatnik dostanie zwrot podatku?
Zmiany dotyczą także terminu oczekiwania na zwrot podatku. Dla osób korzystających z rozliczenia elektronicznego wyniesie on 45 dni. Należy jednak pamiętać, że termin ten rozpoczyna się15 lutego, czyli daty otwierającej przyjęcie deklaracji przez Urząd Skarbowy. Każde zeznanie złożone przed tą datą będzie traktowane jak te wysłane z dniem 15 lutego. Osoby, które zdecydują się na złożenie deklaracji w tradycyjnej formie na zwrot będą musiały tradycyjnie czekać 3 miesiące.

US Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.