16-06-18
Powiat chojnicki. Mieszkańcy tej wsi pierwsi pobiegli ratować harcerzy po nawałnicy
W Lotyniu będzie muzeum życia i pomnik solidaryzmu

Firma Bogusława Szycy zajmie się „naprawą” parku w Lotyniu, który mocno ucierpiał podczas zeszłorocznej nawałnicy. To miejsce ma być wizytówką wsi. – To będzie przepiękny pomnik solidaryzmu wielu ludzi dobrej woli – mówi wójt Zbigniew Szczepański.


Inwestycję wykona firma Bogusława Szycy (w środku) .   |  fot. (olo)

Zeszłoroczna nawałnica wyrządziła sporo szkód. Najwięcej i najgłośniej było o tym, co wydarzyło się w Rytlu. Jednak drugą taką miejscowością, gdzie ludzie dobrej woli pomagali tym, których spotkało nieszczęście, był Lotyń. Mieszkańcy tej wsi pierwsi pobiegli ratować harcerzy po nawałnicy, nie patrząc, że również ich wieś mocno ucierpiała.

Zniszczony został m.in. park przy świetlicy. Teraz to miejsce ma stać się symbolem ludzkiej solidarności. - To będzie takie nasze muzeum. Jednak nie chcemy budować muzeum nieszczęścia, to będzie pomnik solidaryzmu wielu ludzi dobrej woli, to będzie park życia, symbol tego co stało się w sierpniu zeszłego roku – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Samo przedsięwzięcie będzie dość duże, bo to nie będzie tylko odtworzenie parku do stanu pierwotnego, ale też znajdzie się sporo dodatkowych elementów. Ponadto trzeba wykonać prace drenarskie i zadbać o poziom wód gruntowych, gdyż zmienił się on z powodu braku wielu drzew i korzeni. – To będzie ogromne przedsięwzięcie za blisko 1,8 mln zł – nie ma wątpliwości Beata Burda, szefowa wydziału programu rozwojowych w UG.

– Będziemy przywracali park do stanu pierwotnego, powstaną ścieżki rowerowe i dydaktyczne, powstanie plac zabaw z siłownią zewnętrzną, będzie mała architektura z ławkami i altankami. Przy okazji wyremontujemy też drogę między świetlicą a parkiem.  - To będzie chyba najbardziej rozbudowany ogródek jordanowski w gminie Chojnice – dodaje wójt Szczepański.

W parku znajdą się też boiska, miejsce na ognisko, powstanie też staw. Inwestycję wykona firma Bogusława Szycy za 1,8 mln zł. Pieniądze pochodzą w większości z pomocy rządowej. Termin realizacji to 15 listopad.

Tekst i fot. (olo)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.