30-08-19
Powiat chojnicki. PROGRAM
W niedzielę 1 września największa
impreza – Szarża pod Krojantami

W tym roku organizatorzy przygotowali dla widzów niespodzianki. Warto więc wybrać się na tegoroczną szarżę nieco wcześniej. Dzień przed głównymi uroczystościami nastąpi też odsłonięcie ronda im. Kazimierza Mastalerza.


Krystyna Kijek i Piotr Eichler zapraszają na tegoroczną Szarżę pod Krojantami w imieniu wszystkich organizatorów.   |  fot. (olo)

Już tradycyjnie dzień przed imprezą plenerową, która cieszy się największym zainteresowaniem, w szkole w Nowej Cerkwi spotykają się miłośnicy i pasjonaci historii, ale nie tylko, na konferencji popularno-naukowej. - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję – mówi Piotr Eichler, jeden z organizatorów Szarży pod Krojantami i w tym roku również jeden z prelegentów konferencji.

- Tematy historyczne odgrywają znaczną rolę, ale od samego początku tak staramy się poprowadzić konferencje, aby ich tematyka była szersza i i wiązała się z kawalerią i wojskiem, a więc aby dotykała wielu różnych pokrewnych zagadnień. Początek o godz. 16.00, a mowa będzie m.in. o pochodzeniu ułanów, o obrazie walk w relacjach uczestników i kilku innych zagadnieniach.

O godz. 18.30 nastąpi oficjalne nadanie rondu w Krojantach imienia płk Kazimierza Mastalerza. - Dla nas, dla historii i dla potomnych to bardzo istotny szczegół, gdyż nie znamy miejsca pochówka płk Kazimierza Mastalerza. Będzie to więc uhonorowanie jego pamięci, a o 19.00 odbędzie się msza – mówi Krystyna Kijek z komitetu organizacyjnego Szarży.

W niedzielę natomiast odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne – najpierw pod pomnikiem ułanów, a następnie na polu szarży. - Inscenizacja na polu szarży odbywa się od 2003 roku, a pod pomnikiem od 1966 roku – przypomina Krystyna Kijek. - A jest to rok szczególny, gdyż przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz szarży. Mamy świadomość, że w całym kraju odbywają się związane z tym uroczystości, dlatego do nas zawitają przedstawiciele najważniejszych osób w państwie. Będzie też gość wyjątkowy stulatek pan Maksymilian Kasprzak, który jako 19-letni chłopak brał udział w walkach w naszym regionie.

W tym roku wprowadzono ciekawe i bardzo widowiskowe elementy do szarży. O godz. 13.30 nad polem szarży przeleci siedem samolotów iskra z zadymieniem biało-czerwonym, a po szarży w pokazie kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej przelecą dwa śmigłowce i będzie można obejrzeć desant skoczków.


Dokładny program uroczystości

31.08.2019

16.00 - konferencja popularnonaukowa w Szkole Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi

18.30 - Nadanie rondu w Krojantach imienia pułkownika Kazimierza Mastalerza


1.09.2019 Część patriotyczno – religijna przy pomniku ułanów

10.45 - Wprowadzenie warty honorowej, pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego i ułańskiego

11.00 - Powitanie gości. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości. Apel poległych i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Występ dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi

12.00 - Polowa msza święta

13.00 - Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży


1.09.2019 r. Część plenerowa – pole szarży

13.30 - Przelot Zespołu Akrobatycznego Biało-Czerwone Iskry

13.40 - Prezentacja klubów jeździeckich

13.50 - Prezentacja bryczek i powozów

14.00 - Pokaz musztry 120-konnego szwadronu kawalerii

14.30 - Koncert zespołu „Big Band Chojnice”

14.45 - XXIII „Bieg ułański” im. Kazimierza Argasińskiego – wyścig konny o Puchar Wójta Gminy Chojnice

15.00 - Inscenizacja Szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami 1 IX 1939 r.

15.40 - Koncert zespołu „Big Band Chojnice”

15.55 - Wręczenie nagród za „Bieg ułański” i w konkursie na najciekawszy zaprzęg konny o Puchar Starosty Chojnickiego

16.15 - Współczesne polskie siły zbrojne – szarża kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej

16.50 - Prezentacja uczestników widowiska

17.00 - Okolicznościowy koncert orkiestry „Clonovia” zamykający widowisko

Tekst i fot. (olo)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.