14-01-20
Powiat chojnicki. W gabinecie burmistrza odbyło się spotkanie z prezes fundacji Palium
W odbudowie chojnickiego hospicjum
pomogą jeśli będzie taka potrzeba

Między innymi o tym, podczas wczorajszej (13.01.) sesji Rady Miejskiej w Chojnicach, poinformował Chojnic Arseniusz Finster. W wyniku pożaru, który wybuchł 6 stycznia w nocy, w prowadzonym przez fundację Palium ośrodku zmarły cztery osoby.


O sytuacji w hospicjum i możliwej pomocy poinformował burmistrz Arszeniusz Finster.   |  fot. A. Zajkowska

A 24 (w tym udzielający pomocy policjanci i dwie pracownice ośrodka) zostały odwiezione do szpitali w Chojnicach i Człuchowie. Pierwsza to mężczyzna, który niedopałkiem papierosa zaprószył ogień. Trzy kolejne straciły życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. W pierwszym odruchu, po tragedii, burmistrz i starosta Marek Szczepański, oraz wiele innych osób i instytucji, zadeklarowało pomoc finansową w odbudowie hospicjum.

Jednak po tym jak wyszła na jaw informacja o tym, że hospicjum ma bardzo dobrą sytuację finansową oraz, że jest ubezpieczone, włodarze podjęli decyzję o weryfikacji zadeklarowanego wcześniej wsparcia. Wczoraj rano w gabinecie burmistrza odbyło się spotkanie z prezes fundacji Palium, Barbarą Bonną. - Uzyskałem zapewnienie, że w ramach tych napraw, w których będziemy w hospicjum prowadzić, będzie również zainstalowanie systemu czujek reagujących na dym - poinformował radnych Arseniusz Finster.

- Nie chodzi o takie czujki, które my montujemy w mieszkaniu, że jest jedna czujka, która daje sygnał, tylko o system zintegrowanych czujek, które będą wskazywały, że w pomieszczeniu jest dym - dodał. Włodarz poinformował także, że podczas rozmów z doktor Bonną ustalono, że to fundacja, po analizie kosztów modernizacji hospicjum, podejmie decyzję czy zwróci się do miasta, powiatu i gminy o wsparcie finansowe, czy też tego nie uczyni.

Burmistrz sprostował również informację o tym, jakoby feralnej nocy wszystkie drzwi do hospicjum były zamknięte. Więcej szczegółowych informacji, w tym zapytania i opinie radnych, znajduje się w materiale wideo - TUTAJ

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.