22-04-21
POMORSKIE. KOMUNIKAT ZUS
Ważne zmiany w Tarczy Antykryzysowej

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania składek, również za marzec i kwiecień 2021 r.


Wnioski do ZUS w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej będzie można składać od 4 maja, wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS.   |  fot. zus.pl


Nadal będzie można uzyskać ze zwolnienie za grudzień 2020 r., styczeń, a także luty 2021 r. o ile spełnione zostaną nowe warunki. Możliwe będzie też uzyskanie od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych. Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r., którego część przepisów wejdzie w życie 4 maja. Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały wsparcie oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 roku, a 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Trzeba porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z września 2020 roku.

Nowością jest natomiast możliwość porównania przychodu do osiągniętego w lutym 2020 r., czyli przed pandemią. Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień lub sam kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stan epidemii.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.