2-02-20
Powiat chojnicki. Inscenizacja (ZDJĘCIA, WIDEO)
Wojska wielkopolskie wkroczyły do Chojnic

A właściwie zaprezentowały jak się to odbyło dokładnie 100 lat i jeden dzień temu, w dniu, w którym Chojnice po blisko 148 latach zaboru, znowu stały się miastem polskim.


100 lat temu ok. godziny 13- tej na Rynek w Chojnicach wkroczyło wojsko polskie z pułkownikiem Wrzalińskim na czele, dowódcą 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej.   |  fot. A. Zajkowska

Poza przemarszem ulicą 31 stycznia, 40 rekonstruktorów wcielających się w 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, na Starym Rynku można było zobaczyć czołg renault FT (replikę, znaną z filmu pt. „1920 Bitwa Warszawska”), samochód pancerny Erhard EV4 , miotacz min Minenverfer na lawecie jednoosiowej (model popularny w czasach pierwszej wojny światowej) oraz forda T.

Atrakcję stanowili także sami rekonstruktorzy, których przez prawie cały dzień można było wypytać o szczegóły ich umundurowania, podyskutować o historii oraz o broni i sprzęcie, którym dysponują. W ratuszu z kolei odbyły się trzy ciekawe prelekcje historyczne. Jedna z nich dotyczyła wyjątkowo niepopularnego tematu, mianowicie fotografii i fotografów wojskowych.

Chojniczanie, mieli także okazję pouczyć się historii poprzez zorganizowana terenową grę miejską.

Anna Zajkowska, D. Wałdoch. Rmak

Zobacz film z sobotniej (1.02) inscenizacji w Chojnicach - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.