25-11-20
POMORSKIE. Dotacja m.in. dla gm. Czersk – na budowę żłobka
WYNIKI KONKURSU "MALUCH+"
2021 MODUŁ 1a i MODUŁ 1bMinisterstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało rozstrzygnięcie edycji 2021 konkursu Maluch+-  skierowanego do gmin na utworzenie nowych miejsc opieki.

Większe dofinansowanie

W przyszłym roku, dzięki programowi, powstanie prawie 6,2 tys. gminnych miejsc opieki dla dzieci do lat 3, w 190 publicznych instytucjach opieki, czyli samorządowych żłobkach, klubach dziecięcych i opiekunów dziennych. Z dofinansowania „Maluch+” skorzysta 95 gmin, w których do tej pory nie było w ogóle gminnych miejsc opieki.
To dzięki stale zwiększanym środkom powstaje coraz więcej żłobków i klubów dziecięcych. Od edycji 2018 rząd przeznacza na program co roku 450 mln zł, czyli trzy razy więcej środków niż jeszcze w 2017 r.

Od edycji 2019 co roku podnoszone jest dofinansowanie dla samorządów na utworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w gminach, gdzie takich instytucji jeszcze nie ma. Wynosi ono teraz na miejsce do 33 tys. zł.

W przypadku inwestycji na terenie gmin, gdzie już takie instytucje funkcjonują, dofinansowanie dla samorządów na utworzenie nowego miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych wzrośnie do 30 tys. zł.

Udogodnienia  w okresie pandemii

Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa ministerstwo przyspieszyło w tym roku  wszelkie procedury związane z przyszłoroczną edycją programu.  Wcześniej niż zwykle, bo już 7 września, rozpoczął sie nabór ofert.

W drugiej kolejności,  najpóźniej do 15 stycznia 2021 r,  ogłoszone zostaną wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc w instytucjach niepublicznych  oraz na dofinansowanie do funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dla instytucji gminnych i niepublicznych.

Dzięki dofinansowaniu dla istniejących żłobków czy klubów dziecięcych instytucje publiczne mogą obniżyć koszty działalności, a instytucje niepubliczne obniżają opłaty rodziców za opiekę w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna.

W ramach programu Maluch+ edycja 2020 przedłużony został termin wykorzystania środków z programu do 30 listopada 2021 r. dla tych uczestników, którzy ze względu na epidemię mają lub będą mieli trudności z dokończeniem tworzenia miejsc opieki w 2020 r.

W edycji 2020 uczestnicy programu zwolnieni zostali również z obowiązku dochowania minimalnego obsadzenia miejsc w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 6 miesięcy po odwołaniu stanu epidemii dla podmiotów, które w latach 2017-2020 utworzyły w ramach programu nowe miejsca opieki. W przypadku, gdy rodzice nie będą korzystać z miejsc opieki, podmioty, które pozostaną w gotowości, zachowają przyznaną dotację.

Podmioty, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach modułów na dofinansowanie miejsc istniejących, mogą otrzymać środki finansowe, również za okres w którym nie była sprawowana opieka nad dziećmi w związku z działaniami na rzecz zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.

Wyniki - https://www.gov.pl/web/rodzina/wyniki-konkursu-maluch-2021-modul-1-i-modul-1b

Pomorski Urząd Wojewódzki

Dotację otrzymała m.in. gm. Czersk – na budowę żłobka w Czersku (przy budynku Przedszkola Samorządowego nr 2) – w wysokości 3,795 mln zł. Inwestycja ma kosztować 5,914 mln zł.


Zobacz również:

"Gmina Czersk chce przystąpić do budowy żłobka – zobacz wizualizacje obiektu" - TUTAJ

 Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.