7-05-18
Czersk. Opiekunowie zadbali nie tylko o intelektualne potrzeby podopiecznych
XII  noc naukowa w Szkole Podstawowej
nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku odbyła się już po raz dwunasty noc matematyczno - fizyczno -  informatyczna. Impreza rozpoczęła się w piątek, 27 kwietnia o godz. 19.00, a zakończyła w sobotę  o 6.00 rano. W nocnym pikniku  wzięło udział aż 150 uczniów.

Jak co roku imprezę uświetniła obecność studentów Politechniki i Uniwersytetu Gdańskiego, którzy poprowadzili niecodzienne wykłady, warsztaty i prezentacje dla wszystkich uczestników. Po raz pierwszy przyjechali do nas również nasi byli absolwenci wraz ze swoimi kolegami z II LO im. Władysława Andersa w Chojnicach, pod opieką pana Karola Jagielskiego.

Pierwszym punktem całonocnej imprezy były warsztaty  matematyczne, fizyczne i informatyczne prowadzone przez naszych gości. Młodzież podzielona na osiem mniejszych grup z  zaciekawieniem obejrzała ekscytujące  doświadczenia i eksperymenty fizyczne, wysłuchała wykładów na temat tworzenia gier komputerowych oraz fotografii, zapoznała się z działaniem drukarki 3D. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Arduino, mikroprocesorów, które na podstawie wgranego programu podejmują decyzję o sygnałach wejściowych i wyjścia.   Dodatkową atrakcją były domowe doświadczenia oraz prezentacja na temat złudzeń i iluzji. Uczniowie klas IV i V wykonywali przepiękne modele brył z patyczków i słomek oraz układali ciekawe historyjki tangramowe. Z prowadzeniem zajęć dla najmłodszych świetnie poradzili sobie nasi uczniowie Błażej Osowski i Damian Rymarski z klasy II c. Wszystkie pokazy i warsztaty zakończyły się krótko przed północą. To jednak nie był jeszcze koniec zmagań naukowych.

Mimo późnych godzin nocnych, uczniowie rozpoczęli walkę o dodatkowe punkty, które można było zdobyć rozwiązując krzyżówki, sudoku, łamigłówki, tangramy, mosty i ciekawostki matematyczne. W tej konkurencji odnaleźli się nie tylko uczniowie uzyskujący wysokie wyniki w nauczaniu. Bardzo dobrze spisali się również uczniowie uzyskujący słabsze oceny. Rywalizacja była bardzo zacięta, a nauczyciele musieli się sprężać, aby sprawnie sprawdzić wszystkie uczniowskie rozwiązania. Opiekunowie zadbali nie tylko o intelektualne potrzeby podopiecznych. Uczestnikom zapewniono poczęstunek i napoje.

Serdecznie dziękujemy panu Karolowi Jagielskiemu, naszym absolwentom Pauli Paurowskiej i Łukaszowi Ossowskiemu oraz ich kolegom z II LO im. Władysława Andersa w Chojnicach, za wprowadzenie uczniów w niecodzienny świat fizyki i matematyki, Janowi i Justynie Kuczkowskim za pokazy Arduino, Beacie Zaborowskiej za pokaz domowych eksperymentów, studentom z UG oraz panom Piotrowi Wryczy i Janowi Zblewskiemu za smaczną pizzę dla wszystkich uczestników. Dziękujemy również pani dyrektor i nauczycielom - opiekunom, którzy nie zmrużyli oka tej nocy.

Mat. SP 2 Czersk

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.