15-07-19
Gm. Czersk. Relacja, zdjęcia
XIX Święto Pstrąga w Wojtalu za nami!

Tradycyjne już, na początku lipca wszystkie drogi prowadzą do Wojtala, gdzie przez cały dzień główną gwiazdą jest pstrąg! Na tegoroczne, już XIX Święto Pstrąga do Wojtala zjechali liczni goście.

Imprezę uroczyście otworzył Burmistrza Czerska Przemysław Biesek - Talewski, Wiceprezes Zakładu Hodowli Pstrąga w Mylofie Stanisław Trzyński oraz Aleksander Mrówczyński Poseł na Sejm RP, którzy życzyli wszystkim dobrej zabawy i smacznej ryby. I tak się stało!

Sobotnie Święto Pstrąga zainaugurowano otwartym konkursem kulinarnym na potrawę z pstrąga na zimno, w którym udział wzięło dziesięć potraw przygotowanych zarówno przez koła gospodyń, jak i po raz pierwszy, osoby indywidualne. Członkowie jury w składzie: Rafał Nowakowski-członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, juror kulinarny, Walentyna Jałocha - Międzynarodowy Juror Kulinarny, Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Euro Toques Polska, uczestniczka programu "Europa da się lubić" oraz Krzysztof Przytarski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Czersku, degustowali wszystkie dania. Po wnikliwej ocenie przyznano nagrodę główną konkursu kulinarnego dla Koła Gospodyń Wiejskich „Łężanki”, miejsce drugie otrzymała Pani Janina Gorzna z Łęga, natomiast miejsce trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskawie. Pozostałe uczestniczki konkursu zostały nagrodzone upominkami od Gminy Czersk oraz Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych.

W ramach środków z Funduszu Promocji Ryb odbył się pokaz gotowania zupy rybnej na bazie pstrąga przygotowany i poprowadzony przez laureatkę Bursztynowego Lauru Marszałka Województwa Pomorskiego Teresę Kropidowską. Pani Teresa przygotowała również dla naszych gości pyszną pastę rybną z pstrąga, którą chętnie częstowała uczestników imprezy. Natomiast na muzycznej scenie jako pierwsi publiczności zaprezentowała się w stand-up Marzena Kipiel- Sztuka. Następnie skutecznie bawiąc publiczność na scenie pojawił się zespół CANTO ze Starogardu Gdańskiego! Gwiazdą wieczoru była SARSA. Wszyscy artyści otrzymali wielkie owacje od licznie zgromadzonej publiczności.

Podczas imprezy rozstrzygnięto też inne konkursy, m.in. konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Prośba do Złotego Pstrąga” w którym udział wzięło 22 pociech, natomiast jury przyznało małym artystom dziesięć atrakcyjnych nagród ze środków Funduszu Promocji Ryb dla Marcela Aszyka, Martyny Urbańskiej, Mikołaja i Michała Zamościńskich, Eweliny Michalskiej, Macieja Wiechna, Blanki Orzłowskiej, Julii Bartosik, Alicji Polasik oraz Mileny Kajrys.

W tym roku powrócił również konkurs łapania pstrąga rękoma. Udział w nim zgłosiło 15 osób –zarówno pań jak i panów. Najlepsza okazała się pani Agnieszka Andrzejewska, natomiast wśród panów – Łukasz Wróblewski.

Oprócz występów artystycznych uczestnicy imprezy mogli skorzystać również ze stoisk gastronomicznych, których głównym punktem w menu były potrawy z pstrąga, w tym pstrąg smażony, grillowany, w occie oraz w zupie rybnej. Ponadto na terenie imprezy można było obejrzeć ekspozycję sprzętu rybackiego przygotowany przez firmę „MAXławica”, gdzie eksponowane były sieci rybackie, sprzęt pułapkowy i podbieraki, a także pokaz wiązania muchy wędkarskiej i stoisko promocyjno-informacyjne przygotowane przez firmę EGO oraz klub Spinningowo -Muchowy z Czarnej Wody.

Jak co roku uczestnikom zapewniono możliwość degustacji potraw z pstrąga w rozmaitej odsłonie, a zadbały o to przede wszystkim panie z kół gospodyń, wspomagając stoiska gastronomiczne i Zakład Hodowli Pstrąga.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na jubileuszowe, XX Święto Pstrąga w Wojtalu!

OK Czersk

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ
(381 zdjęć)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.