22-06-20
Powiat chojnicki. Uczeń chojnickiej „siódemki” z koronawirusem
Zakażone dziecko pracownika szpitala, szkoła zamknięta

Dodatni wynik testu na koronawirusa przyszedł wczoraj (21.06.). Chłopiec jest dzieckiem jednej z osób, która w ramach obowiązków zawodowych w chojnickim szpitalu miała kontakt ze zdiagnozowanym pod kątem koronawirusa pacjentem z oddziału pulmonologicznego chojnickiego szpitala.


W związku z zaleceniem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej dotyczącym konieczności dezynfekcji chojnickiej szkoły placówka od 22 czerwca na czas nieokreślony będzie zamknięta.   |  fot. N. Wodowski

Chłopiec to uczeń klasy pierwszej, który zanim jeszcze został skierowany na kwarantannę, wraz z rodziną, uczęszczał na zajęcia świetlicowe w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach. W związku z tym w placówce sanepid wprowadził procedury epidemiologiczne. - Podjęliśmy decyzję by szkołę wyłączyć całkowicie do środy. Być może nawet do końca roku, bo do rozdania świadectw już tylko kwestia dwóch dni.

- Szkołę zamykamy całkowicie łącznie z oddziałami przedszkolnymi. Dzisiaj, najpóźniej odbędzie się dezynfekcja całego obiektu, razem z elewacją. Takie są procedury - informuje Grzegorz Czarnowski. Ponadto kwarantannie, z kontaktu, zostały poddane 32 osoby. - Są to cztery rodziny nauczycielskie, całe, i kilka rodzin uczniów, które miały kontakt z zakażonym chłopcem - mówi dyrektor wydziału oświaty w Urzędzie Miasta w Chojnicach.

Uczeń jest dzieckiem jednej z osób, z personelu chojnickiego szpitala, która została poddana kwarantannie po kontakcie z pacjentem oddziału pulmonologicznego. Przypomnijmy, 64-letni mężczyzna we wtorek 16 czerwca otrzymał pozytywny wynik na COVID-19 SARS-CoV-2. Jak poinformował nas rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chojnicach większość pracowników lecznicy i ich rodzin (71 osób), miało wykonane już testy na obecność koronawirusa. Jak dotąd wynik pozytywny otrzymał tylko chłopiec.

Publikujemy całość oświadczenia sanepidu w tej sprawie. „Na chwilę obecną pobrano wymazy od większości pracowników szpitala i ich rodzin, którzy przebywali na kwarantannie po kontakcie z pacjentem na oddziale pulmonologii. Spośród nich jeden wynik okazał się dodatni (z 21 czerwca). Jest do dziecko pracownika szpitala. Dziecko uczęszczało na zajęcia świetlicowe w szkole podstawowej. Dzieci i nauczyciele, z którymi miało kontakt (zanim trafiło na kwarantannę) i ich rodziny zostali objęci kwarantanną. Łącznie 32 osoby. Szkoła zawiesiła zajęcia, pomieszczenia są dezynfekowane. W związku z wynikiem dodatnim z dnia 18 czerwca, u kobiety z otoczenia rodzinnego pacjenta pulmonologicznego, kwarantanną dodatkowo objęto 2 osoby”.

Od początku trwania epidemii koronawirusa w powiecie chojnickim zachorowały cztery osoby. Pierwszy przypadek pojawił się 16 kwietnia (wyzdrowienie). Kolejne, 16 czerwca (pacjent przebywa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku) oraz 19 i 21 czerwca (izolacja domowa).

Anna Zajkowska

 

Od większości pracowników chojnickiego
szpitala i ich rodzin pobrano już wymaz do badań

Jutro minie tydzień od potwierdzenia, że jeden z pacjentów oddziału pulmonologii w chojnickim szpitalu zaraził się koronawirusem. W związku z tym 71 osób, pacjenci, personel lecznicy i ich rodziny, zostało objętych kwarantanną.

Większość z nich miało już wykonany test. Dwa są pozytywne.  - Na chwilę obecną pobrano wymazy od większości pracowników szpitala i ich rodzin, którzy przebywali na kwarantannie po kontakcie z pacjentem na oddziale pulmonologii. Spośród nich jeden wynik okazał się dodatni ( z 21 czerwca). Jest do dziecko pracownika szpitala. Dziecko uczęszczało na zajęcia świetlicowe w szkole podstawowej nr 7.

- Dzieci i nauczyciele, z którymi miało kontakt (zanim trafiło na kwarantannę) i ich rodziny zostali objęci kwarantanną. Łącznie 32 osoby. Szkoła zawiesiła zajęcia, pomieszczenia są dezynfekowane - informuje Iwona Jażdżewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach.

W związku z wynikiem dodatnim z dnia 18 czerwca, u kobiety z otoczenia rodzinnego pacjenta pulmonologicznego, kwarantanną dodatkowo objęto dwie osoby.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.